Dlaczego mężczyźni łysieją?
Wpisany przez Klinika Włosów Hair Lab   

Wypadanie włosów u mężczyzn nie jest najczęściej związane z wiekiem. Do klinik zgłaszają się z podobnym problemem zarówno dojrzali mężczyźni jak i studenci. Z reguły nie znają oni przyczyny tak wczesnego wypadania włosów, wskazując na zupełnie inne np. : od słońca, od czapki, złe kosmetyki, etc… Dlaczego tak wielu mężczyzn traci włosy w tak wczesnym wieku?

Łysienie androgenowe jest  najczęstszym rodzajem łysienia i jest ono uwarunkowane genetycznie. Cierpią na nie zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć mężczyźni o wiele częściej, stąd inna nazwa - łysienie typu męskiego.

Testosteron a problem łysienia

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co odpowiedzialne są męskie hormony płciowe – androgeny, a konkretnie testosteron.

Negatywny wpływ androgenów na proces  łysienia  jest  bezdyskusyjny, a najlepszym  przykładem  jest  fakt,  że mężczyźni  kastrowani przed okresem dojrzewania płciowego nigdy nie łysieją.

Testosteron pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy ulega przekształceniu w substancję - dihydrotestosteron, która działa niszcząco na mieszki włosowe, szczególnie na czubku głowy. Pod jej wpływem mieszki włosowe ulegają tak zwanej miniaturyzacji, w efekcie czego cykl włosowy skraca się, a włosy z normalnych stają się cienkie czyli meszkowe i  następnie całkowicie wypadają.  Od początku procesu  obserwuje się także stopniowy zanik mieszków włosowych i osłabienie ich ukrwienia.

Objawy łysienia

Objawy łysienia zaczynają się od okolic skroniowo-czołowych, następnie czupryna przerzedza się w obrębie szczytu głowy. powstaje klasyczna łysina tzw. tonsura. Te ogniska mogą się połączyć i rozszerzać na boczne części głowy, doprowadzając do całkowitej utraty włosów. Wyodrębniono kilka typów łysienia u mężczyzn (tzw. skala Hamiltona): od zachowanego owłosienia skóry głowy, poprzez głębokie zakola do całkowitego zlania się ognisk z objęciem części bocznych.

Kiedy zaczynają łysieć chłopcy w wieku 16-18 lat proces wypadania włosów postępuje szybko i w krótkim  czasie dochodzi widocznego wyłysienia  na szczycie  głowy. Gdy  proces  rozpoczyna  się  ok.  40  roku  życia  jest  szansa, że zatrzyma  się  na  zakolach.

Jak temu zaradzić?

Obecnie jest coraz więcej technik pozwalających na zachorowanie procesu wypadania włosów u mężczyzn. Terapia najczęściej opiera się na hamowaniu działania hormonu 5-alfa reduktazy, który jest odpowiedzialny z kolei za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni jest głównym czynnikiem powodującym wypadanie włosów u mężczyzn. Przyczyną łysienia typu męskiego jest więc przede wszystkim hormon 5-alfa reduktaza. Im więcej występuje go w organizmie, tym wcześniej rozpoczyna się proces łysienia, stąd nawet chłopcy w liceum mogą już zauważyć u siebie powstające zakola.

W przypadku łysienie typu męskiego Klinika Włosów Hair Lab proponuje swoim Klientom uzupełnianie włosów integracyjne, czyli częściowe. W tym celu wykorzystuje się specjalne implanty włosów z włosów naturalnych. Klient dobiera nie tylko kolor, ale i gęstość oraz typ włosa. Implanty są osadzane na specjalnej siateczkowej bazie, która wykonana jest z hipoalergicznych materiałów. Jest ona odporna zarówna na działanie wody jak i potu czy też łojotoku, dodatkową jej zaletą jest to, że przepuszcza powietrze, a tym samym pozwala swobodnie oddychać skórze głowy, czyli nie hamuje wzrostu nowych włosów. Coraz bardziej popularna staje się również metoda „bondingu”, która wyróżnia się tym, że implanty włosów są przymocowywane na stałe do skóry głowy na okres od 3 do 5 tygodni.

Zaletą uzupełniania integracyjnego włosów jest to, że pozwala ono na komfort każdego dnia. Mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe otrzymują dzięki temu szansę na normalne życie. Implanty włosów pozwalają na ułożenie każdej fryzury, nie ograniczają więc osoby, która je nosi.

Klinika Włosów Hair Lab

Ul. Lanciego 19, Warszawa

Tel. (22) 648 – 50 - 90

www.hairlab.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony