Wazektomia – innowacyjna metoda antykoncepcji dla mężczyzn
Wpisany przez Lena Pytkowska   

Dla niektórych słowo „wazektomia” to totalna nowość, inni z kolei kojarzą ją tylko z czymś negatywnym. Jak to więc jest z tą wazektomia, z czym to się je?

Wyraz „wazektomia” to złożenie dwóch łacińskich słów: vas, czyli naczynie oraz ctomia – cięcie, w wolnym tłumaczeniu można więc powiedzieć, że oznacza on – cięcie nasieniowodu. Niewiele to odbiega od prawdy i stanu rzeczywistego, bowiem faktycznie zabieg wazektomii polega na przecięciu nasieniowodów, którymi u mężczyzn plemniki dostają się do nasienia, w celu zablokowania światła nasieniowodów. Krótko mówiąc – zabieg wazektomii prowadzi do zablokowania dostępu plemników do nasienia. W konsekwencji mężczyzna taki nie musi się już obawiać, że zapłodni swoją partnerkę. Nie ma takiej możliwości bowiem po wazektomii, w spermie nie stwierdza się obecności plemników, które to są odpowiedzialne za zapłodnienie komórki jajowej w ciele kobiety. Wazektomię można więc spokojnie uznać za doskonałą i nowoczesną  metodę antykoncepcji dla mężczyzn.

Fenomen tej metody antykoncepcji u mężczyzn polega na 6 x NIE!

Co to znaczy ABISSS?

1. Bez anestezjologa

2. Bez bólu

3. Bez igły

4. Bez skalpela

5. Bez szwów

6. Bez stresu

Jakie korzyści mogę uzyskać z faktu wykonania wazektomii?

Ø  Mężczyźni po wazektomii żyją dłużej

Ø  Wolność od strachu przed niechcianą ciążą

Ø  Pozytywny wpływ na małżeństwo

Ø  Poprawa zdrowia Kobiet

Ø  Znacznie lepsze życie seksualne

Ø  Poprawa relacji partnerskich o 78%

Ø  Częściej uprawiany seks z większym zadowoleniem

Ø  Małżeństwa po wazektomii rzadziej się rozwodzą

Ø  Spada ilość sztucznych poronień

Według danych szacunkowych do chwili obecnej wykonano na świecie 75 000 000 tego typu zabiegów. W USA wykonuje się rocznie 600 000 wazektomii. Warto także w tym miejscu zauważyć, że zabieg ten nie jest równoznaczny ze sterylizacją, czyli wycięciem gonad męskich, jak można często mylnie przeczytać w Internecie. Dlaczego więc budzi ona taki sprzeciw w środowiskach medycznych, katolickich i stowarzyszeniach prorodzinnych?

To naprawdę bardzo ciekawe i sensowne pytanie, na które warto odpowiedzieć, gdyż kreuje ono błędne stereotypy, które to między innymi prowadzą do zahamowania ewolucji w dziedzinie antykoncepcji. Na różnych forach oraz stronach poświęconych planowaniu rodziny czy też sposobom zapobiegania ciąży, można znaleźć wiele wpisów świadczących o tym, że zabieg wazektomii jest w Polsce błędnie rozumiany. Niestety podobne błędne opinie wchodzą do powszechnego obiegu powodując ogólną niechęć społeczeństwa do tego typu metody antykoncepcyjnej. Zarzuty kierowane pod adresem wazektomii sprowadzają się jednak do jednej głoszonej przez niektóre środowiska „prawdy”, jakoby wazektomia była trwałym ubezpłodnieniem mężczyzny, co jest jawnym fałszem i kłamstwem. Zabieg wazektomii jest odwracalny o skuteczności do trzech razy większej niż In vitro. Kolejnym zabezpieczeniem  co do posiadania potomstwa w przyszłości jest oddanie nasienia do Banku Nasienia, lub poprzez nakłucie najądrza, wykonanie zapłodnienia In vitro, co jest metodą od wielu lat uznaną i wykonywaną również w wielu klinikach w Polsce. Osoby szerzące podobne pogłoski powołują się na artykuł 156 Kodeksu Karnego, który mówi, że świadome pozbawienie możliwości płodzenia zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Powołując się na ten przepis, twierdzą, że wazektomia jest procederem zakazanym w Polsce. Byłoby tak może, gdyby faktycznie zabieg ten był nieodwracalny i wykonany został bez wiedzy pacjenta – ale tak nie jest!

W tym miejscu warto powołać się na wypowiedź Prof. Filara, znanego i wybitnego karnisty, kierującego Katedrą Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: - Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym i nie należy do społeczeństwa, tylko do konkretnego człowieka. Jeśli zgadza się on, aby tę zdolność utracić, a jest, choćby kilkunastoprocentowa szansa na zabieg odwrotny, to nie ma problemu.”

Wazektomia ma na celu zablokowanie światła nasieniowodów, tym samym uniemożliwiając dostanie się plemników do spermy. Na świecie dokonuje się z dużym powodzeniem tzw. rewazektomię, która ma na celu ponowne połączenie ze sobą nasieniowodów, w celu przywrócenia płodności. Tak więc każdy pacjent, który zgłasza się do kliniki i decyduje się na tę właśnie metodę antykoncepcji, ma świadomość, że w każdej chwili może z niej zrezygnować. Dokładnie tak samo jak kobieta może przestać zażywać tabletki antykoncepcyjne. Opiera się to na tych samych zasadach.

Ktoś mógłby tutaj powiedzieć – że jednak wazektomia różni się od popularnych pigułek czy plastrów zapobiegających ciąży (plastry uszkadzają wątrobę 20 razy bardziej niż hormonalne tabletki antykoncepcyjne). To prawda. Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem, wykonuje się ją według uznanych procedur chirurgicznych. Podobnie zresztą jak i zastosowanie metody wkładki wewnątrzmacicznej czy też spirali u kobiet. Niestety jeszcze świat medycyny nie jest w stanie jasno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre kobiety po wielu latach zażywania pigułek antykoncepcyjnych mają problemy z zajściem w ciążę albo w ogóle nie mają takiej możliwości, włącznie z możliwością wylewu krwi do mózgu, poważnych zaburzeń układu krzepnięcia czy uszkodzeń wątroby. W przypadku wazektomii nie ma jednak takich problemów, jedyną kwestią sporną może być tutaj powodzenie zabiegu rewazektomii, które dochodzi do 90%.

Tymczasem jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że wazektomia jest znacznie bardziej bezpieczna dla organizmu ludzkiego niż popularnej metody antykoncepcji, jakie proponuje się kobietom. Na pierwszej lepszej ulotce do tabletek czy plastrów antykoncepcyjnych przeczytamy, że ich stosowanie może powodować, m.in.

  • powstawanie zakrzepów;
  • wystąpienie problemów w zajściem w ciążę po zaprzestaniu ich przyjmowania;
  • problemy z układem krążenia;
  • nudności, wymioty oraz biegunki.
  • wylewów  krwi do mózgu

Wazektomia nie niesie ze sobą podobnego ryzyka, dlatego że nie wpływa na poziom hormonów w organizmie mężczyzny, zostaje on niezachwiany. Rzeczywistość pokazuje nawet, że Panowie, którzy zdecydowali się na ten zabieg, żyją dłużej, niż grupa kontrolna. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim zaszczepieniem u nich myśli o własnym zdrowiu. Mężczyźni po wazektomii znacznie częściej chodzą na wizyty kontrolne do lekarza rodzinnego, gdyż wchodzi im to po prostu w nawyk. Poza tym warto zwrócić uwagę, że ta metoda antykoncepcji jest także ukłonem mężczyzny w stronę swojej partnerki. Dzięki wazektomii kobieta jest zwolniona z obowiązku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które często mają negatywny wpływ na jej samopoczucie, a nawet i zdrowie. Można więc powiedzieć, że jest ona swego rodzaju także formą antykoncepcji dla kobiet, bardziej nowoczesną i przyjazną organizmowi.

Co zaś można powiedzieć o samym zabiegu? Trwa on niespełna 15-30 minut, wszystko odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego gabinecie. Co najważniejsze – pacjent znieczulany jest miejscowo, co daje mu pełną kontrolę nad wszystkim, co dzieje się z jego ciałem, a ponadto wyklucza możliwość wystąpienie komplikacji wywołanych zastosowaniem pełnej narkozy. Wazektomia to zabieg, który wykonuje się bez używania igieł, skalpela czy też zakładania szwów na skórę przez co czas rekonwalescencji skrócony jest do kilku dni. Pacjent już po 30 minutach może spokojnie o własnych siłach opuścić klinikę i samodzielnie wracać do domu  jako kierowca. Na drugi dzień jest obecny w pracy.

Oczywiście zdarza się, że u niektórych pacjentów może wystąpić silniejsze pobolewanie, ale zanika ono najczęściej samoistnie. Wśród niepożądanych efektów wylicza się ponadto wystąpienie małego krwiaka czy też mikrouszkodzenie nerwu. Ale są to skutki, które zanikają już po kilku dniach od zabiegu. W światowej historii wazektomii  nie odnotowano żadnego wypadku śmiertelnego, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla życia i zdrowia pacjenta. Mogą to z pewnością poświadczyć także liczby, jak chociażby 600 tysięcy rocznie wykonywanych zabiegów w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony