Śnieg we włosach

Szampony, żele, pianki a nawet farby do koloryzacji mogą być sprzymierzeńcem drożdżaka. Przyczyną podrażnienia skóry głowy może być także chlorowana lub zanieczyszczona woda. Łupież często jest skutkiem niewłaściwego, niedokładnego spłukiwania skóry głowy, używania wody zbyt ciepłej lub za zimnej, a nawet zbyt częstego używania suszarki. Dodatkowo łupieżem można się zarazić, dlatego dzielenie się szczotką czy grzebieniem  bywa zgubne. Mówi się, że łupież jest dolegliwością sezonową, gdyż częściej  pojawia się jesienią i zimą, kiedy temperatura powietrza obniża się, a my chronimy głowę pod czapkami. To prawda – pod nakryciem skóra głowy poci się a organizm wydziela większą ilość łoju. To prowadzi do przetłuszczania skóry głowy i tworzy doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów i grzybów.

Jeśli zauważymy, że na ciemnych ubraniach coraz częściej pojawiają się jasne łuski, możemy być pewni, że mamy łupież. Rozpoczynając kurację przeciwłupieżową skonsultujmy ją z lekarzem dermatologiem, który określi rodzaj dolegliwości i poleci odpowiedni dermokosmetyk do pielęgnacji skóry głowy. Z łupieżem walczy się przede wszystkim zewnętrznie, dlatego najlepiej wybrać odpowiedni szampon na konkretny rodzaj łupieżu.  Tak zwany „ogólny” szampon przeciwłupieżowy z marketu może nie zadziałać na rodzaj łupieżu, który przytrafił się właśnie nam, a wręcz przeciwnie,  może wywołać nowe podrażnienia na skórze  głowy. Łupież występuje w dwóch podstawowych rodzajach: zwykły – suchy i łojotokowy – tłusty, który zagraża włosom, bo może być przyczyną ich wypadania. Na łupież suchy, który objawia się niewielkimi, suchymi płatkami naskórka złuszczającymi się mniej lub bardziej intensywnie, najlepiej sprawdzi się Freederm Zinc z solą cynkową pirytionu, która ma silne właściwości przeciwgrzybiczne. Na odmianę tłustą, która charakteryzuje się tłustymi i żółtymi  złuszczającymi się kawałkami naskórka, odpowiedni będzie szampon z ekstraktem z wierzby. Lecznicze właściwości tej rośliny odkryli już Egipcjanie, a dzisiejsza medycyna sięga po nią  z tych samych powodów – działa przeciwzapalnie. Ekstrakt z wierzby zawarty w szamponie Freederm Ultra, dodatkowo wysusza pomagając pozbyć się nadmiaru łoju na skórze głowy. Kurację przeciwłupieżową specjalistycznymi szamponami, stosuje się co trzy dni. Dla uzyskania pożądanego efektu, w przerwie należy   stosować szampon do codziennej pielęgnacji włosów, który utrzymuje stałe pH skóry głowy na przykład: Freederm pH Balance. Jest to ważne, gdyż umycie głowy „zwykłym” szamponem, może spowodować nawrót problemu.

Specjalistyczne szampony pomogą pozbyć się uciążliwej dolegliwości, jednak  warto pamiętać o pozostałych przyczynach i ograniczyć: niezdrową, ciężkostrawną dietę, stres, a także zadbać o to, by woda do mycia głowy miała zawsze odpowiednią temperaturę. Raz na jakiś czas pozwólmy wyschnąć włosom naturalnie bez używania suszarki i ograniczmy produkty do stylizacji włosów. Na koniec czapka – w zimie jest konieczna, jednak pamiętajmy aby zachować odpowiednią higieną – prać nakrycia, głowy, myć włosy tak często jak tego wymagają i nie dzielić się grzebieniem.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony