Czy Polacy uprawiają sport zdrowo?

Za chwilę rozpoczynamy kolejny sezon sportów zimowych, ale niestety wiąże się to ze wzrostem ryzyka przykrych kontuzji. Czy pamiętamy o tym jak przygotować się do aktywności i że sport to zdrowie, o które trzeba najpierw zadbać? Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego na zlecenie LUX MED, pokazują, że większość respondentów nie wykonała żadnych badań lekarskich pod kątem planowanej aktywności fizycznej (57%)*. O czym zatem należy pamiętać podczas zimowych szaleństw, aby były bezpieczne?

kolanaZimą możemy korzystać z wielu możliwości sportowych tj. narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard, hokej czy łyżwiarstwo. Wszystkie te sporty są związane z dużymi prędkościami, niespodziewanymi przeszkodami i upadkami, wzmożonym wysiłkiem, większą aktywnością dolnych partii ciała, a wszystko to istotnie zwiększa ryzyko poważnego urazu.

„Dla prawidłowego funkcjonowania i zachowania dobrej kondycji fizycznej oraz zdrowotnej zaleca się aktywności sportowe przez cały rok. Każdy sport niesie jednak ze sobą zwiększone ryzyko obrażeń, szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych. Nie oznacza to, że dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z przyjemności związanych z ich uprawianiem. Trzeba się do nich po prostu dobrze przygotować, a wtedy to ryzyko jest dużo mniejsze ” – Robert Korzeniowski, Menadżer Programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych” Grupy LUX MED.

Czy wiemy jak się przygotować?

Niestety, wg. raportu „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego przez IQS na zlecenie LUX MED, brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46%* w porównaniu do 37%*). Co więcej zaledwie 3%* osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei tylko 4%* ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%*).

Głównym sposobem unikania negatywnych efektów uprawiania sportu, jaki wskazali ankietowani, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (43%*) oraz wykonanie rozgrzewki przed uprawianiem sportu (41%*). Choć są to ważne elementy w trakcie sportowej aktywności, to nie jedyne o których trzeba pamiętać.

Raz na jakiś czas warto wykonać testy sprawnościowe czy wydolnościowe, które pozwolą określić kondycję naszego organizmu i wyznaczyć granice przeciążenia, których nie powinniśmy przekraczać. Może okazać się, że są sporty, które nie są dla nas wskazane albo powinniśmy się ich podejmować rzadziej. Badanie „Jak Polacy uprawiają sport” pokazuje jednak, że jedynie 5%* respondentów wykonało tego rodzaju testy sprawnościowe, a 2%* przeprowadziło badania określające wydajność i sprawność organizmu.

Zachowanie środków ostrożności, dobry sprzęt, ale i przygotowanie fizyczne oraz zdrowotne, pomogą zminimalizować ryzyko wypadków i pozwolą w pełni cieszyć się zimą i wrócić z wypoczynku w dobrej kondycji. Dlatego warto cyklicznie przebadać serce, sprawdzić wydolność organizmu czy zakres ruchowy. Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle ważna i nie powinniśmy jej bagatelizować. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą nam jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji. Medycyna sportowa dziś jest otwarta dla każdego, kto chce być aktywny, zachować formę i jednocześnie czerpać ze sportu przyjemność” Robert Korzeniowski, Menadżer Programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych” Grupy LUX MED.

Program Medycyna dla Sportu i Aktywnych prowadzony przez Grupę LUX MED obejmuje kompleksową opieką zarówno amatorów aktywności fizycznej, jak i osoby nastawione na osiąganie wyników czy udział w zawodach sportowych etc. Każdy, kto wyznacza sobie cel taki jak: obniżenie masy ciała czy poprawa ogólnej kondycji fizycznej, może poznać swoje predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportowej, uchronić się przed urazami oraz w bezpieczny sposób poprawiać swoje wyniki. Opiekę nad pacjentami obejmuje zespół ortopedów, kardiologów, internistów, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów. Wszyscy mają doświadczenie w sporcie lub są lekarzami o specjalności medycyny sportowej, a dzięki ich pomocy każdy będzie mógł uprawiać sport bezpiecznie, zdrowo i z pasją

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony