ABC bezpiecznego uprawiania sportu

Postanawiasz, że od jutra będziesz regularnie uprawiać sport. Jednak czy wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni i co ważne bezpieczny? Aby się o tym przekonać, zanim zaczniesz codziennie biegać, pływać, trenować boks czy taniec na rurze, pomyśl o diagnostyce sportowej i odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń. Jak to zrobić radzą eksperci Grupy LUX MED.

lux_medA jak ANALIZA – dr n med. Grzegorz Juszczyk, ekspert ds. profilaktyki Grupy LUX MED

Weź swój organizm pod lupę. Badanie lekarskie i analiza podstawowych badań laboratoryjnych takich jak morfologia, badanie poziomu glukozy, potasu, kreatyniny, lipidogramu, TSH ułatwi wskazanie ewentualnych przeciwskazań dla uprawiania sportu. Można dzięki nim wykluczyć zaburzenia przemian glukozy w organizmie, chorób nerek lub tarczycy, przy których konieczne jest prowadzenie specjalnego planu treningowego. Sprawdź także swój wskaźnik masy ciała  (BMI). Masa ciała ma istotne znaczenie podczas oceny ryzyka wystąpienia chorób związanych z nadwagą i otyłością, tj.: cukrzycy, miażdżycy lub choroby niedokrwiennej serca. Przy znacznej wadze plan treningowy również musi być indywidualnie dopasowany do Twoich możliwości, aby unikać ryzyka uszkodzeń stawów.

B jak BADANIA kardiologiczne – radzi dr n. med. Jacek Sowa, kardiolog Grupy LUX MED

Zadbaj o swoje serce – wcześniejsza konsultacja kardiologiczna pozwoli Ci wykluczyć niektóre, groźne dla Twojego zdrowia i życia schorzenia tj:: kardiomiopatia przerostowa, wrodzone wady serca, zaburzenia rytmu czy choroba wieńcowa. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kariologicznego (ESC) umiarkowany wysiłek fizyczny jest zalecany u każdego. Oczywiście forma aktywności powinna wynikać nie tylko z własnych upodobań, ale w znacznym stopniu zależeć od wieku. Każdy młody amator sportu, po wykonaniu dokładnego badania lekarskiego uzupełnionego badaniem EKG, może uprawiać praktycznie każdy rodzaj sportu. W przypadku niektórych stwierdzonych nieprawidłowości, wskazane jest uzupełnienie diagnostyki o badanie: echokardiograficzne, 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera czy elektrokardiograficzny test wysiłkowy. Z kolei u osób po 40 roku życia, a zwłaszcza u mężczyzn, wzrasta ryzyko choroby wieńcowej.  W tym przypadku decyzja o podjęciu intensywnej aktywności ruchowej powinna być szczególnie rozważna. Przy wysiłku fizycznym zachęcam każdego, niezależnie od wieku, do korzystania z pulsometru, który pozwoli kontrolować rytm, tak aby wysiłek nie szkodził i przynosił oczekiwane efekty.

C jak CZUJNOŚĆ – radzi mgr Magdalena Syrek, fizjoterapeuta, specjalista diagnostyki funkcjonalnej ze szpitala Grupy LUX MED, Carolina Medical Center

Czujnie dobieraj obciążenia treningowe, nie porywaj się od razu z motyką na słońce! Twój układ ruchu ma bowiem pewne ograniczenia i ułomności, a w Twoim interesie jest, aby je zidentyfikować i zneutralizować. Pomoże Ci w tym diagnostyka funkcjonalna. Analiza chodu, biegu i stabilności, a więc podstawowe badania funkcjonalne, powinny stanowić nieodzowny element Twojego planu treningowego, aby zapobiec ewentualnej kontuzji. Badania tego typu są wskazane w każdej dyscyplinie sportowej, zwłaszcza w popularnym bieganiu. Wyniki badań koniecznie pokaż trenerowi przygotowania motorycznego, który doradzi jak w praktyce poradzić sobie z deficytami Twojego narządu ruchu. Bardzo ważne jest zatem, aby swoją przygodę ze sportem rozpocząć od czujnego obserwowania własnego ciała i dostosowania treningu do jego możliwości.

Pamiętaj, że zdrowy i aktywny styl życia to nie tylko zbilansowana, urozmaicona dieta czy systematyczne ćwiczenia. To także odpowiednia profilaktyka i diagnostyka zdrowotna. Właściwe przygotowanie do wysiłku fizycznego jest istotne z uwagi na bezpieczne uprawianie ulubionego sportu, a przede wszystkim odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Więcej o programach dla osób uprawiających sport na http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/oferta/programy-profilaktyczne/programy-dla-osob-uprawiajacych-sport.html

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony