„Mężczyzna na przeglądzie” – czy mężczyźni boją się dentysty?

Z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii”[i] wynika, że problem dentofobii  dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych, w tym co drugiego mężczyzny. Pamiętają oni o regularnych przeglądach swoich samochodów, jednak rezygnują z kontroli własnego uzębienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie zaniedbania mogą wiązać się z ogromnymi kosztami zdrowotnymi oraz finansowymi.

Stres stomatologiczny jest stereotypowo przypisywany dzieciom. Tymczasem dentofobia dotyczy również zaskakująco wielu dorosłych. 46% kobiet i mężczyzn w wieku 25 – 50 lat przyznaje, iż odczuwa stres przed  wizytą w gabinecie. Dla ponad połowy lęk ten jest na tyle silny, że unikają oni fotela dentystycznego.

Strach przed zabiegami stomatologicznymi rzeczywiście kojarzony jest głównie z najmłodszymi pacjentami. Być może dzieje się tak, ponieważ u źródeł dentofobii leżą najczęściej traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Wiele osób latami pielęgnuje nieprzyjemne wspomnienia z gabinetu, co skutkuje dentofobią również w życiu dorosłym. Należy pamiętać, iż współczesna medycyna daje możliwość całkowicie bezbolesnego leczenia stomatologicznego. Wiele zmieniło się od czasu, wspominanych często z przerażeniem, wizyt u szkolnej dentystki. – mówi lek. dent. Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent.

Dentofobia osób dorosłych dotyka w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Nie zauważa się aby przedstawicielki płci pięknej częściej unikały kontroli stomatologicznych, mimo że uznawane są stereotypowo za słabsze i mniej odporne na ból. Mężczyźni boją się dentysty w równym stopniu. Połowa deklaruje, że zdarzyło im się unikać kontroli ze względu na lęk. Do stresu przed wizytą przyznaje się 36% z nich.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że powyższe dane mogą nieco różnić się od stanu faktycznego. Mężczyznom znacznie trudniej przyznać się do słabości, tym bardziej jeśli chodzi o lęk przed czymś tak prozaicznym jak wizyta u dentysty. Ciężko stwierdzić ilu respondentów odpowiadało na pytania sumiennie i zgodnie z prawdą. Przyjęty w społeczeństwie wzorzec kulturowy nakazuje uczyć  chłopców, że  odczuwanie strachu to przejaw braku męskości. Sprawia to, że dorośli mężczyźni  unikają nie tylko wizyt w gabinecie, ale także rozmów na temat własnego zdrowia. – mówi Katarzyna Ostaszewska.

Skrywany często lęk przed stomatologiem oraz brak chęci dyskusji na ten temat sprawia, że mężczyźni zgłaszają się do gabinetów jedynie w ostateczności. Jest to zazwyczaj moment, w którym ból zęba staje się nie do zniesienia i utrudnia funkcjonowanie. Opóźnianie rozpoczęcia leczenia sprawia, że zmiany próchniczne i te w przyzębiu są już bardzo zaawansowane. Grozi to rozwojem  niebezpiecznych chorób odzębowych. Jama ustna stanowi „bramę” do organizmu i rozwijające się w niej infekcje mogą zaatakować narządy wewnętrzne. Ząb wymagający leczenia kanałowego powoduje ciągły posiew bakterii do krwi, co może skutkować nawet sepsą. Ponadto odkładane „na później” zabiegi są zazwyczaj bardziej inwazyjne i zdecydowanie droższe. Strach przed dentystą okazuje się często niezwykle kosztochłonną fobią.

Przeprowadzanie regularnych kontroli stomatologicznych jest niezwykle istotne ze względów medycznych. Nie należy jednak zapominać o estetycznym wymiarze dbania o jamę ustną. Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia i niestety jest to zauważane na świecie.

Zadbany uśmiech jest narzędziem mojej pracy, jednak ma duże znaczenie nie tylko na scenie. – mówi aktor Marek Włodarczyk – Nie wolno zapominać, że stan naszych zębów ma istotny wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie.

Wobec powyższych faktów konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie walki z dentofobią. Istnieje szereg sposobów pokonywania lęku przed fotelem stomatologicznym. Niezwykle istotny jest odpowiedni wybór lekarza. Nie należy bać się poszukiwań dentysty idealnego. Każdy pacjent ma prawo być leczony przez osobę, którą obdarza zaufaniem, przy której czuje się pewnie i bezpiecznie. Co ciekawe, z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii” wynika, że mężczyźni chętniej wybierają stomatologów – kobiety

Być może pacjentowi łatwiej jest się przyznać do słabości przed kobietą niż przed innym mężczyzną.  Ponadto stomatolodzy- kobiety uchodzą za bardziej wyrozumiałe, empatyczne i delikatne. Jeśli wybór płci lekarza stanowi dla kogoś sposób walki z dentofobią, nie jest zjawiskiem negatywnym. Myślę jednak, że w pracy stomatologa większe znaczenie ma osobowość, podejście do pacjenta i profesjonalizm, które są niezależne od płci.- mówi lek. dent. Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent.

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.


[i] Dane opracowane na podstawie badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie NZOZ Prima-Dent w styczniu 2014 roku. Analizą objęto grupę 512 osób w wieku 25-50 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 25-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony