Golenie klasyczne w nowoczesnej formie
Wpisany przez Grzegorz Sikora   

Przeciętny mężczyzna nie ma dziś pojęcia o sztuce tradycyjnego golenia na mokro. Młodzi, dorastający mężczyźni od razu sięgają po produkty do golenia przeznaczone na rynek masowy czyli maszynki jednorazowe i pianki z puszki. Golenie za pomocą maszynki na żyletki kojarzy im się z reliktem minionej epoki i jest ocenianie jako niemodne. Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się głosy o powrocie mężczyzn do golenia metodą klasyczną. Golenie maszynką na żyletki lub brzytwą przeżywa swój renesans w wielu krajach. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim według niektórych mężczyzn jakość golenia tradycyjnego jest lepsza w porównaniu do golenia maszynkami systemowymi lub golarkami elektrycznymi. Ich zdaniem golenie maszynką na żyletki zapewnia gładkość  skóry nieosiągalną przy użyciu golarek elektrycznych. O wybraniu golenia klasycznego decydują czasem także koszty. Okazuje się, że tradycyjne golenie na mokro nie musi być drogie. W rzeczywistości, na dłuższą metę, może okazać się o wiele tańsze niż używanie golarek elektrycznych czy takich na drogie wymienne ostrza.

Co ciekawe producenci maszynek na żyletki nie stanęli w miejscu. W produkcji pojawiły się zupełnie nowe modele maszynek, z nowoczesnym design nie przypominającym polskich maszynek znanych w czasach PRLu. Szeroki wybór maszynek oferuje niemiecki Mühle. Z klasycznych modeli na uwagę zasługuje chromowana Mühle R89. Jest to maszynka uważana za łagodną co oznacza, że trudno się nią zaciąć. Polecana jest dla początkujących i mężczyzn golących się codziennie.

Klasyczna maszynka na żyletki Mühle R89.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwolennicy  wymiennych, nowoczesnych ostrzy także nie mają powodów do narzekania. Producenci tworzą także klasyczne, eleganckie maszynki kompatybilne z wkładami wymiennymi Gillette.

Mühle_Rytmo_R226Maszynka klasyczna na wymienne wkłady: model  Mühle Rytmo R226 M3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Estetycznie i elegancko prezentują się całe zestawy do golenia złożone z maszynki lub brzytwy, pędzla i miseczki. Oprócz tego, że są użyteczne w procesie golenia stanowią także oryginalną ozdobę łazienki.

Przykładowy zestaw do golenia z brzytwą.

Producent Mühle.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieodłącznym elementem zestawu do klasycznego golenia jest pędzel. W użyciu nadal bardzo popularne są pędzle ze szczeciny i z włosia borsuczego. Nowością są pędzle z włosia syntetycznego Black Fibre. Włosie to jest miękkie i bardzo wytrzymałe. Wyrabianie piany pędzlem z włosia syntetycznego jest bardziej wydajne i ekonomiczne w porównaniu do pędzli z włosia naturalnego ponieważ pozwala używać mniejszych ilości mydła lub kremu do golenia. Inną zaletą jest włosia syntetycznego jest jego szybkie wysychanie. Używanie pędzla masuje skórę i podnosi zarost, co sprawia, że golenie staje się bardziej dokładne i komfortowe.

Przykład pędzla z włosiem Black Fibre – model z serii Rytmo.

Producent Mühle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z klasycznym goleniem ściśle wiąże się używanie kremów i mydeł. Producenci dbają o to, aby tradycyjne kremy i mydła składały się z naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia składników, które skutecznie odżywiają twarz i pozostawiają męski zapach. Używanie mydeł lub kremów do golenia może bardzo pomocne dla mężczyzn, których skóra ma skłonność do podrażnień i przesuszeń. Zrezygnowanie z pianek lub żeli i zastosowanie kremu do golenia może w takich przypadkach zdecydowanie poprawić komfort golenia i wpłynąć korzystnie na stan skóry. W przeciwieństwie do pianek z puszki, piana otrzymana z kremu lub mydła daje lepszy poślizg maszynce i ma lepsze właściwości zmiękczające zarost i nawilżające skórę. Mydła lub kremy do golenia klasycznego możemy zakupić w różnych formach. Najbardziej popularne są te w tyglach lub tubkach. Ich skład jest bardzo różnorodny. Można w nich znaleźć naturalne wyciągi i oleje roślinne.

Proraso Barbe Dure – wersja w tubce i tyglu.

 

 

 

 

Po goleniu nadal duże znaczenie ma stosowanie kosmetyków łagodzących podrażnienia i nawilżających skórę. Wody po goleniu niegdyś oparte głównie na alkoholu i kojarzone z pieczeniem coraz częściej mają inne właściwości. Obecnie stosuje się mniejsze stężenia alkoholu albo zupełnie się z niego rezygnuje. Dzięki temu po ich zastosowaniu skóra nie piecze. Zawarte w nowoczesnych wodach po goleniu składniki łagodzą podrażnienia powstałe w trakcie golenia,  nawilżają i dają efekt świeżości. Właściwości takie posiadają na przykład nowe wody po goleniu  AA Cosmetics i L'Oréal Paris Men Expert.

Tradycyjne golenie kojarzymy przeważnie ze starymi maszynkami do golenia, pędzlami ze szczeciny czy piekącymi wodami po goleniu. Okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie istnieje konflikt między tradycją a nowoczesnością. Korzystając z nowych akcesoriów i kosmetyków z powodzeniem można kultywować ten męski, tradycyjny rytuał. Dzięki temu golenie przez wielu mężczyzn może przestać być traktowane jak przykry obowiązek, a stać się czynnością sprawiającą przyjemność i relaks.

Autorem tekstu jest: Grzegorz Sikora

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony