Po pracy cenimy…

Jesteśmy istotami społecznymi. W wolnym czasie stawiamy na rodzinę i spotkania z przyjaciółmi, najchętniej na świeżym powietrzu. Realizacja własnych pasji i zainteresowań jest dopiero na drugim miejscu.

Powyższe wnioski z badania „Polacy cenią swój czas wolny” przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC na zlecenie marki Żubr, pokazują że dzisiejszy sposób spędzania wolnego czasu przybrał kierunek od pracy ku rodzinie. Aż 4/5 z nas chce spędzać go w gronie najbliższych. A co najchętniej robimy w wolnych chwilach? Grillowanie, spacerowanie czy drobne prace w ogrodzie – to nasze ulubione zajęcia w ciepłe dni.

Stawiamy na naturę!

Pracy poświęcamy codziennie wiele godzin. Po jej zakończeniu lubimy przebywać w domu, w który inwestujemy coraz więcej pieniędzy, energii, emocji – więc tym chętniej zapraszamy do niego znajomych. Wciąż jednak tęsknimy do odpoczynku na świeżym powietrzu, bliskości natury. Nic dziwnego, że jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja, marzymy o wypadzie za miasto lub błogim nicnierobieniu na zielonej trawce. Przebywając w otoczeniu zieleni możemy oderwać myśli od pracy, czujemy spokój, odprężenie i ulgę. Według wspomnianych badań, najchętniej odpoczywamy w przydomowym ogródku, na działce, w parku, a także na plaży czy w lesie.  Co ciekawe –  ilość czasu spędzanego na wolnym powietrzu wzrasta wraz z wiekiem.

Sami swoi

Dziś relacje sąsiedzkie są inne, bardziej intymne, niż za czasów PRL-u, kiedy to byliśmy poniekąd zdani na innych – choćby w celu pożyczenia przysłowiowej szklanki cukru czy zajęcia miejsca w kolejce. Dziś w wolnym czasie kontakty towarzyskie zawężamy do kręgu najbliższych osób. - Ten czas, który mam wolny, poświęcam dla dziecka, żony, rodziny – podkreśla jeden z respondentów badania. W kontaktach towarzyskich chcemy czuć się przede wszystkim swobodnie i na luzie, dlatego lubimy odpoczywać w gronie sprawdzonych i zaufanych osób –  rodziny i bliskich przyjaciół.

Czas wolny tylko z…

Grill, meble ogrodowe, piwo, aparat fotograficzny, rower, rzadziej wędka – to najczęściej wymieniane przez respondentów przedmioty, które kojarzą się z odpoczynkiem. Dlaczego grill? Bo jest szybki i łatwy w organizacji, pozwala odprężyć się bez konieczności uprzedniego planowania. Meble ogrodowe (leżaki, hamaki, fotele) umilają nam ciepłe dni. Piwo zaś idealnie pasuje do grilla, stanowiąc jego nieodłączny element. Jako dodatek do grilla wybiera go aż 2/3 z nas i zdecydowanie częściej przy tej okazji decydujemy się na chmielowy napój, niż  na mocniejsze alkohole. A po jakie piwa najchętniej sięgamy przy grillu? Ubiegłego lata najczęściej wybieraliśmy Żubra – markę, która kojarzy się z naturą i przyrodą. Zdaniem Michała Kopika, piwowara i sędziego piwowarskiego, wybór piwa do grilla nie dziwi.    - Piwo podane w odpowiedniej temperaturze idealnie orzeźwia. Doskonale komponuje się też z daniami serwowanymi z grilla, dlatego jest napojem zdecydowanie najczęściej pitym podczas grillowania – twierdzi ekspert. Jeśli chodzi o wybór mięs na grilla, to wciąż najpopularniejsza pozostaje wieprzowina (60%) w postaci kiełbasek, żeberek, karkówki. W trakcie dni wolnych chętnie sięgamy również po aparat fotograficzny, dzięki któremu możemy uwiecznić beztroskie chwile spędzone z najbliższymi. Sprzęt fotograficzny stanowi ważny dodatek zarówno do tych dłuższych, jak i krótszych wakacji. Dobra pogoda sprzyja rodzinnym przejażdżką rowerowym i choć ta forma spędzania czasu wolnego wymaga od nas więcej wysiłku i energii, to nie traci na popularności. - Czasem nie planowo, po prostu wyjeżdżamy i jedziemy gdzieś tam. Mamy taką świetną trasę. Wzdłuż rzeki, przez las. Strasznie fajnie, latem to w ogóle sama przyjemność – deklaruje jedna z respondentek badania.

Wykorzystaj letni czas

Przed nami jeszcze sporo letnich dni. Piękna pogoda za oknem sprzyja spędzaniu czasu w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Wyjdźmy więc z domu i korzystajmy z uroków lata. Na łonie natury, z grillem, na leżaku czy nad wodą – zbierając  energię na chłodniejsze, jesienne dni.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony