Modelarstwo RC – hobby dla każdego

Modelarstwo RC –zabawa modelami sterowanymi radiowo – staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szeroki wachlarz dostępnych modeli i ich różnorodność sprawiają, że każdy, kto zechce zająć się tym hobby, z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

 

Modelarstwo RC (ang. Remote Control – zdalnie sterowane) to hobby, które szybko zyskuje w Polsce  nowych zwolenników. Daje ono możliwość połączenia zainteresowania nowoczesnymi technologiami z aktywnym wypoczynkiem poza domem. Ogromna ilość modeli, różne sposoby sterowania nimi oraz zróżnicowanie pod względem poziomu zaawansowania technicznego sprawiają, że ktokolwiek zechce zająć się tą rozrywką, znajdzie odpowiedni pojazd dla siebie.

Samochody – szosowe i terenowe.

Ilość pojazdów dostępnych w sklepach z modelami jest imponująca. Ci, którzy fascynują się samochodami do ulicznych wyścigów i driftu – podobnych do tych z popularnego filmu „Szybcy i wściekli”, na pewno zwrócą uwagę na elektryczne modele w skali 1: 16, które wiernie odwzorowują prawdziwe auta. Za stosunkowo nieduże pieniądze można ścigać się kultową Mazdą RX-7, ekstremalnym Nissanem Skylinem czy stylowym Peugeotem 307 CC WRC. Tymi modelami można się bawić zarówno na profesjonalnych torach jak i w ogrodzie, czy przed domem. Napędzane silnikiem elektrycznym pojazdy o małych gabarytach są bardzo uniwersalne, a w miarę prosta obsługa sprawia, że są one doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z modelami zdalnie sterowanymi.

Miłośnicy offroad’u mogą przebierać w ofercie pojazdów terenowych typu buggy truggy lub truck. Modele te, napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, pozwalają na naprawdę szybką jazdę. Najszybsze z nich znacznie przekraczają prędkość 100 km/h. Z kolei ich zawieszenie jest tak skonstruowane, że poradzą sobie z jazdą w najtrudniejszych warunkach terenowych. Te modele to najwięksi twardziele wśród pojazdów zdalnie sterowanych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również tuning modeli RC. Sklepy dystrybuujące takie zabawki mają w swojej ofercie wiele akcesoriów, które podnoszą zarówno możliwości techniczne pojazdów, jak i uatrakcyjniają ich wygląd.

Tuning modeli RC to istotna część całego hobby. Osoby, które się w nie zaangażowały i chcą ulepszyć swoje pojazdy mają szereg możliwości, aby to uczynić – mówi Krzysztof Cielma, CEO firmy NitroTek – czołowego dystrybutora zdalnie sterowanych modeli.  Oprócz baterii o mocy większej niż standardowa i dodatkowych elementów wzmacniających konstrukcje pojazdu, można też kupić elementy poprawiające wygląd. Dzięki nim, każdy modelarz może stworzyć swój unikatowy egzemplarz, wyróżniający go  na tle innych – dodaje Cielma.

Up, up and away!

Inną popularną gałęzią modelarstwa RC są modele latające. Zainteresowani mogą zasiąść za sterami śmigłowców lub samolotów. Podobnie jak w przypadku samochodów, znaleźć można modele do zaawansowanych akrobacji oraz takie, które odzwierciedlają rzeczywiście istniejące samoloty – zarówno historyczne, jak i współczesne. Sterując tymi modelami można poczuć się jak pilot Spitfire’a z okresu Bitwy o Anglię lub nowoczesnego myśliwca odrzutowego z aren najnowszych konfliktów zbrojnych. Pilotowanie maszyn latających daje prawdziwy zastrzyk emocji, gdyż wiele z nich potrafi pędzić nawet z prędkością 140 km/h i wykonywać karkołomne ewolucje, które niczym nie różnią się od tych robionych przez prawdziwe samoloty.

Pilotowanie modeli latających jest formą rozrywki dla bardziej wprawionych modelarzy, sterowanie samolotem lub śmigłowcem wymaga kontroli nad  większą ilością elementów lotu, takich jak prędkość, przepustnice silnika, wychylenie lotek i obsługę ewentualnego osprzętu – tłumaczy Krzysztof Cielma. Jednak ten, kto opanuje wszystkie możliwości, które dają pojazdy latające, na pewno będzie miał przed sobą setki godzin świetnej zabawy.

Na morzach i oceanach.

Ostatnią istotną grupą zdalnie sterowanych modeli są wszelkiego rodzaju pojazdy pływające. Wśród nich znaleźć można zarówno łodzie wyścigowe, ekskluzywne jachty jak i doskonale odwzorowane modele okrętów wojennych.  Te pierwsze służą do bicia rekordów prędkości, gdyż mogą pruć fale nawet z prędkością powyżej 50 km/h. Modele odwzorowujące okręty wojenne czy stare żaglowce sprzed wielu wieków służą do majestatycznych rejsów lub ostrzeliwania ze swoich dział zamków z piasku wybudowanych na brzegu jeziora bądź rzeki.

Czterej Pancerni i Pies

Poza trzema powyższymi grupami dostępne są również inne zabawki kontrolowane za pomocą radia. Do najciekawszych zaliczają się biomorficzne roboty oraz repliki czołgów. Roboty mają różne formy i wielkości. Są takie, które mają ludzkie kształty i poruszają się w sposób naśladujący ruchy człowieka. Są również warujące i szczekające psy, które mogą być rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na prawdziwego zwierzaka. Czołgi z kolei najlepiej sprawdzają się w zabawach w większym gronie, gdy kilka osób ma własne modele. W ten sposób można zaaranżować bitwę wojsk pancernych, gdyż repliki są wyposażone w działka na plastikowe kulki.

Modelarstwo RC to ciekawe hobby, które łączy w sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z możliwością obcowania z zaawansowanymi technologicznymi gadżetami, które dają dużo frajdy. Wiosna nadchodzi i być może modele RC to doskonała metoda, aby urozmaicić rodzinne spacery do parku.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony