Fantastyczna codzienność

Gdy oglądamy różne filmy fantastyczne czy programy popularnonaukowe, w których prezentowana jest wizja odległej przyszłości i w pełni zautomatyzowanych miast, latających samochodów, itp., zastanawiamy się, kiedy to nastąpi. Nie zauważamy, że nasza codzienność jest tak bardzo wypełniona nowoczesnymi technologiami…

Badania przeprowadzone przez Accenture Embedded Software Services na próbie 2000 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i USA pokazały, że dla konsumentów liczy się funkcjonalność. Większość osób, które wzięły udział w badaniu przyznało, że oczekują od urządzeń tego, że będą proste w obsłudze oraz pomogą oszczędzać czas i energię. Ponad połowa z respondentów powiedziała, że jest gotowa wydać więcej, by otrzymać urządzenia, dzięki którym wiele codziennych czynności odbędzie się szybciej, prościej i automatycznie. 49% badanych przyznało, że chciałoby posiadać w pełni zautomatyzowany samochód.

Jest to powód, dla którego wielkie firmy starają się dostarczać nam coraz to nowocześniejsze wersje znanych nam z codziennych prac urządzeń. Tak więc, jak odkurzacz – to inteligentny, który samodzielnie posprząta podłogi. Nowoczesny ekspres można tak skonfigurować, żeby zapach ulubionej kawy obudził nas o ustalonej godzinie. Współczesne pralki posiadają w standardzie wiele dodatkowych opcji, dzięki czemu m.in. pranie może skończyć się o dokładnie ustalonej godzinie. To samo dotyczy samochodów – wystarczy jeden przycisk, a szyby się opuszczają, klimatyzacja dostosowuje temperaturę wewnątrz do naszych preferencji, włącza się komputer pokładowy z GPS i już wiemy, jak najszybciej dojechać do zamierzonego celu. Otaczające nas sprzęty są coraz bardziej zautomatyzowane, a dzięki temu – żyje się nam wygodniej.

Coraz większą popularnością cieszą się także tzw. inteligentne domy, czyli instalacje, które umożliwiają usprawnienie wielu domowych czynności. – Możemy zautomatyzować kontrolę nad ogrzewaniem, klimatyzacją, alarmem, a nawet kinem domowym i sprzętem audio. W inteligentnym domu wystarczy nacisnąć przycisk, a wanna wypełni się wodą i z głośników popłynie relaksująca muzyka. Praktycznie większość czynności, o które na co dzień musimy zadbać sami, możemy zautomatyzować dzięki inteligentnej instalacji - opowiadają Marcin Klepacz i Piotr Ruszniak z firmy IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki.

Liczy się automatyzacja. Otaczające nas sprzęty powinny być zdolne do kontrolowania różnych czynności bez naszego udziału. A przynajmniej, przy minimalnym nadzorze. Nowoczesne, inteligentne systemy wystarczy zaprogramować tak, aby wykonywały za nas – i bez nas – różne zadania. Wszystko to ma nam służyć, pomagać w codziennych zajęciach. Chcemy żyć wygodniej i to jest kierunek, w którym podąża nowoczesna technologia.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony