Dom dla spragnionych luksusu i nowoczesności
Wpisany przez Katarzyna Małecka   

Inteligentny dom to luksus, o którym marzy wielu. Nic dziwnego. Zautomatyzowany system pozwala dowolnie sterować domem. Nowoczesna technologia zapewnia najlepszą ochronę oraz maksymalną wygodę w codziennym życiu. Brzmi świetnie, ale co dokładnie zyskujemy i ile kosztują takie funkcjonalności? Sprawdźmy!

Inteligentny dom to system, dzięki któremu możliwe jest zautomatyzowanie wielu czynności wykonywanych przez nas na co dzień. Kontroli mogą podlegać: oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzacja, okna i rolety, sprzęt AGD, RTV oraz alarmy. Można stworzyć kilka równoległych instalacji, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zintegrowanie ich w jeden spójny system, wtedy zarządzanie nim jest wygodniejsze.

Luksusowa funkcjonalność inteligentnego domu

domInteligentny system, w oparciu o odczyty odpowiednich czujek, które sprawdzają na bieżąco warunki wewnątrz i na zewnątrz domu, dostosuje temperaturę oraz wilgotność w domu do ustalonego wcześniej poziomu. Włączenie kontroli jakości powietrza sprawi, że okna otworzą się automatycznie, gdy tylko wykryte zostaną np. zanieczyszczenia lub lekkie zadymienie, spowodowane chociażby gotowaniem potraw. W momencie, gdy okna są otwarte, ogrzewanie albo klimatyzacja są oczywiście wyłączone. Ta ekologiczna funkcja pozwala zminimalizować zużycie energii.

Wiele możliwości daje także system sterowania oświetleniem. W inteligentnym domu światło włącza się i wyłącza w oparciu o czujki ruchu, więc nie ma potrzeby pamiętania o zgaszeniu go po wyjściu z pomieszczenia. W momencie uruchomienia sprzętu audio-video, oświetlenie jest przyciemniane automatycznie. Z kolei włączenie scenariusza „noc” powoduje, że światła w korytarzach i łazienkach przełączą się automatycznie np. na 30% mocy.

Nowoczesna łazienka w inteligentnym domu automatycznie wypełnia wannę wodą o optymalnej temperaturze, gdy tylko zostanie wybrana opcja „kąpiel”. Oświetlenie przyciemnia się w celu stworzenia miłego nastroju. W powietrzu rozpylany jest ulubiony zapach, z głośników wydobywa się relaksująca muzyka. Dodatkowo, po wyjściu z wanny czekać będzie ciepły ręcznik oraz podgrzana mata podłogowa. Wszystko to zwiększa przyjemność płynącą z relaksującej kąpieli.

Inteligentny dom to także luksusowy system nagłośnienia. Opcja multiroom pozwala na sterowanie dźwiękiem w wielu pomieszczeniach równocześnie – w każdym z nich można słuchać innej muzyki (z różnych źródeł). Możliwe jest kontrolowanie poziomu głośności oraz tego, co w danej chwili jest odtwarzane w poszczególnych pokojach.

Warto wiedzieć, że inteligentny dom zadba także o domowe zwierzęta. Można skonfigurować system tak, by w odpowiednich porach dozował jedzenie i wodę. Możliwe jest także automatyczne otwieranie klapy w drzwiach, gdy zwierzę chce wyjść, bądź wejść do domu – czujnik wykrywa indywidualny sygnał z czipa przymocowanego np. do obroży.

Dzięki inteligentnemu systemowi możliwe jest też zdalne pielęgnowanie ogrodu. Czujniki wilgotności gleby oraz temperatury otoczenia wykryją, czy konieczne jest uruchomienie zraszaczy. Zaprogramowanie systemu tak, aby podlewał ogród w odpowiednich porach dnia jest praktycznym udogodnieniem na co dzień, jak też bardzo dobrym rozwiązaniem przy okazji dłuższych wyjazdów, np. urlopu.

Nowoczesne sterowanie inteligentnym domem

domSterowanie wszystkimi instalacjami może odbywać się z poziomu jednego panelu, a to dzięki integracji wszystkich elementów systemu. Inteligentnym domem można zarządzać także zdalnie: przez telefon, Internet, czy też chociażby przez iPada. Marcin Klepacz, Dyrektor Handlowy firmy IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki zauważa, że – tablet może być zarówno serwerem muzycznym, z którego możemy pobierać zasoby do odtwarzania w postaci muzyki, jak i pilotem, którym można obsłużyć wielostrefowy system nagłośnienia domu. Przełączając się pomiędzy aplikacjami można uzyskać interfejs do zarządzania całym inteligentnym domem. Sterowanie systemem jest proste, wystarczy wybrać i skonfigurować potrzebne funkcjonalności – później wystarczy tylko jeden przycisk, by uruchomić wybraną opcję czy sprzęt.

Wdrożenie systemu i koszt

domWdrożenie inteligentnej instalacji warto zaplanować już na etapie projektowania nowego domu. Możliwe jest wtedy takie zainstalowanie systemu, by był praktycznie niewidoczny – chodzi oczywiście o schowanie wszelkiego rodzaju kabli, urządzeń i minimalizowanie liczby włączników. Możliwe jest zaadaptowanie funkcjonalności inteligentnego systemu w istniejącym już domu czy apartamencie. W takiej sytuacji warto tak rozplanować poszczególne elementy, by wpasowały się do stylistyki wnętrza. Jest to trudniejsze i często wdrożenie systemu inteligentny dom sprawia, że konieczne staje się przeprowadzenie remontu.

Skala wprowadzanych funkcjonalności zależy tylko i wyłącznie od wielkości budżetu. – Apartament o powierzchni 160m² można  wyposażyć w inteligentną instalację za około 150 tys. złotych. – stwierdza Marcin Klepacz z firmy IRA Inteligentne Rozwiązania AutomatykiWycena obejmuje kompleksowe rozwiązania inteligentnego domu w pełnej funkcjonalności, jak: sterowanie oświetleniem, roletami i oknami, ogrzewaniem oraz klimatyzacją, a także zintegrowany system alarmowy. Luksusowym elementem jest nagłośnienie strefowe, dzięki któremu możliwe jest sterowanie z jednego, centralnego miejsca dźwiękiem w kilku pomieszczeniach, niezależnie od siebie. W przypadku tej wyceny, nagłośnienie strefowe obejmuje 6 pokoi, w których można dowolnie ustawić poziom głośności, playlistę oraz czas odtwarzania muzyki.

Elastyczność inteligentnego domu

Uniwersalność inteligentnej instalacji jest bardzo duża, w każdej chwili możliwe jest przeprogramowanie i dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb. Inteligentny dom można elastycznie rozszerzać poprzez np. podłączanie nowego sprzętu elektronicznego. Dzięki opcji zdalnego sterowania, możliwe jest zarówno kontrolowanie stanu systemu alarmowego, jak też przewietrzenie domu przed powrotem, czy też włączenie ekspresu, który przygotuje ulubioną kawę w ustalonym czasie. Możliwości, jakie oferuje system inteligentnego domu dostępne są za cenę, która nie jest przecież mała. Jednak luksus – bezpieczeństwa i wygody – jest wart każdej sumy.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony