Czy seniorom wypada szukać nowej miłości?

Z czym kojarzy nam się jesień życia? Z ciepłymi kapciami, bujanym fotelem i domem pachnącym świeżą szarlotką? A może uważamy, ze bliscy nam seniorzy właściwie już zakończyli swoje życie i powinni się skupić wyłącznie na naszym?  Czy wszelkie przejawy miłości skierowanej do nich powinny kończyć się wyłącznie na laurkach od wnucząt na Dzień Babci i Dziadka? A może jednak dostrzegamy, że ludzie dojrzali to przede wszystkim samo stanowiące jednostki, które tak jak my mają prawo do własnych spraw i niekoniecznie muszą być na każde nasze wezwanie oraz koncentrować się wyłącznie na pomaganiu i usługiwaniu dzieciom i wnukom?  Portal randkowy MyDwoje przebadał ponad 1200 głosów oddanych  przez kobiety i mężczyzn w wieku od 18 do 100 lat w badaniu „Czy osoby samotne po 60 powinny szukać miłości? ”. Zobacz, co Polacy sądzą na temat miłości seniorów. Czy na emeryturze wolno nam się jeszcze zakochać?

milość po 60Młodym wolno więcej?

Ludzie młodzi często uznają, że zakochanie to przywilej wyłącznie ich wieku. Uznają, że osoby, które wdowieją lub rozwodzą się np. po pięćdziesiątce, nie powinny interesować się płcią przeciwną, gdyż ten etap mają już dawno za sobą. Czasem wyobrażamy sobie, że wraz z upływem czasu potrzeba bliskości – zarówno tej duchowej jak i fizycznej – zamiera. Niekiedy, bez zastanowienia stawiamy znak równości między szczęśliwą babcią i szczęśliwą kobietą i nie pozostawiamy marginesu na intymne życie, żądając skupienia się na funkcji kochającej babci, ratującej młodych z opresji i wszelkich czasowych niedoborów. Podobnie, szczęśliwy senior to szczęśliwy dziadek, który nie dostrzega już atrybutów kobiecości u pań, bo przecież „w tym wieku nie wypada”. Również on powinien zapomnieć o tym, że jest mężczyzną i zachowywać się tak, jak według społecznej opinii, przystoi. Bardzo ciekawe jest to, że podsłuchana ta sama wymiana zdań w ustach młodych osób może być odebrana zupełnie inaczej, niż w przypadku dwóch seniorów. Wystarczy otwarty komplement, próba uwodzenia rówieśnika czy rówieśniczki, poruszenie tematów seksu. Podobnie jest z gestami, dotykiem czy pocałunkami. O ile młodemu wybaczamy wszystko i uznajemy to za okaz wolności obyczajów lub poczucia humoru, to seniorów posądzamy o przekroczenie norm, a niektórzy uważają flirtujących seniorów za odpychających.

Miłość nie patrzy na metrykę

Jednak, tak naprawdę, na miłość nigdy nie jest zbyt późno! Serwis matrymonialny MyDwoje.pl zapytał Użytkowników wprost: Czy osoby samotne po 60 powinny szukać miłości? 96% kobiet i 89% doskonale wie, że miłość nie patrzy na metrykę i zgodnie odpowiada: tak, każdy ma prawo kochać, wiek nie ma znaczenia! 9% panów nie może się wciąż zdecydować czy na emeryturze postanowią wyłącznie się starzeć, czy raczej zawalczą o to, by jesień ich życia nie miała kolorów samotności i zgorzknienia. Jedynie 3% pań nie ma jeszcze wyrobionego poglądu w tym względzie i waha się co im wypada. Być może wynika to z faktu, że wciąż nie potrafią zapomnieć o głęboko zakorzenionych wzorach i boją się moralnej dezaprobaty w publicznej opinii. Na szczęście tylko niecały 1% kobiet i 2% mężczyzn uważa, że miłość w tym wieku jest zupełnie niestosowna i jest już na nią stanowczo za późno.

Cóż wiemy o miłości, mając 60 lat....

Zapewne całkiem sporo! Ale czy nie jest to moment, kiedy jeśli zostajemy nagle singlami, czujemy się zagubieni? Zazwyczaj to sytuacja, gdy z różnych powodów tracimy osobę, z którą przeżyliśmy wiele wspólnych lat. Niezależnie czy związek był wymarzony, czy raczej zupełnie przeciętny, to partner był już „nasz”, znaliśmy jego reakcje i przyzwyczajenia, wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać. Czy wiemy jak i gdzie szukać miłości mając 60 lat? Możliwości są ograniczone: uniwersytet trzeciego wieku, zajęcia dla seniorów w domu kultury, wyjazd do sanatorium i biuro matrymonialne. Kobiety szybko odkryły możliwości jakie daje Internet, szanse wymiany poglądów na grupach dyskusyjnych, chatach i randkach online. Jeszcze kilka lat temu to one wiodły prym, a na jednego poszukującego przypadało kilka pań. W obecnej chwili panowie zdecydowanie ruszyli do boju, na podboje miłośne przez sieć. Więcej panów starannie wypełnia randkowe profile i schludnie się prezentuje, więc szanse są wyrównane, co jest dobrą wiadomością dla zawsze nowoczesnych pań. Seniorzy chcą kochać i być kochanymi oraz zapewniają, że obowiązki babć i dziadków znakomicie pogodzą z życiem miłosnym, a w Dniu Babci i Dziadka chętnie przyjmą laurki od milusińskich. A może na uroczysty spacer w dniu ich święta wybiorą się z wnukami w towarzystwie nowego dziadka lub babci?

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony