Jak zapobiegać zaburzeniom snu u dziecka

Aby zapobiec zaburzeniom snu u dziecka, pomóż mu się wyciszyć i zapewnij odpowiednie warunki w jego sypialni, przede wszystkim dbając o odpowiednio nawilżone powietrze.

ac4080Zaburzenia snu są bardzo powszechne u dzieci. Uważa się, że mogą dotyczyć 20-30 % dzieci w pierwszych trzech latach życia. U dzieci starszych problem może być jeszcze większy. Zdrowy sen tak jak żywienie warunkuje prawidłowy rozwój. Dziecko niewyspane jest zmęczone, rozdrażnione i rozkapryszone. Nie chce się bawić, uczyć * - podkreśla dr. n.med. Małgorzata Biernacka – Zielińska, lekarz pediatra. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej zaburzenia snu nie wymagają leczenia farmakologicznego i wystarczające jest zastosowanie się do kilku ważnych zasad.

Rytuały około senne

Czynnikami ułatwiającymi zasypianie są rytuały około senne, które „mogą w istotny sposób poprawić jakość snu.  Muszą jednak być stosowane konsekwentnie - dają wtedy poczucie stabilności. Dziecko wie, że np. sprzątanie zabawek, przebranie w piżamę, wygaszenie światła, podanie ulubionej przytulanki oznaczać będzie sen. Może to być również codzienne czytanie książeczek przez rodzica lub śpiewanie kołysanek”* mówi dr. n.med. Małgorzata Biernacka – Zielińska, lekarz pediatra. Dobrze stworzyć plan rytuałów wyciszania się i chodzenia spać, ustalając ich kolejność oraz zadbać o stałe pory snu malucha.

Sen starszaków

U dzieci starszych często pojawiają się trudności z zasypianiem, dlatego niewskazane jest korzystanie przed snem ze smartfonów, tabletów, komputerów czy oglądanie telewizji. Urządzenia te emitują spektrum światła niebieskiego, którego zbyt duża ilość hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen. Dzieci nie powinny również spożywać napojów zawierających kofeinę, a zawsze powinno być im podane śniadanie bogate w tryptofan oraz witaminę B6, które z kolei poprawiają jakość snu (staje się dłuższy, spokojniejszy). Wskazany jest również umiarkowany wysiłek fizyczny w ciągu dnia, ale nie później niż 3 godziny przed porą snu. Zmęczenie fizyczne powoduje, że sen pogłębia się i wydłuża.

Zdrowsze powietrze dla zdrowego snu

Istotna jest dbałość o odpowiednie warunki do snu panujące w sypialni zarówno maluszków, jak i starszych dzieci. „Oddychanie suchym powietrzem powoduje zaburzenia snu, dając obrzęk śluzówki, nosa i gardła, u małych dzieci pojawia się sucha sapka. Pogorszenie drożności nosa bardzo denerwuje dzieci, ponieważ nie potrafią one oddychać w sposób prawidłowy przez usta. Jeśli do tego dołączy się przeziębienie, katar lub dziecko ma problemy z przerośniętym trzecim migdałkiem, trudności pogłębiają się. Zarówno zbyt suche powietrze, jak też to nadmiernie wilgotne nie jest zdrowe.  W niedostatecznie nawilżonym powietrzu wirusy mogą przetrwać dłużej i łatwiej się rozprzestrzeniać. Natomiast zbyt wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu się bakterii i pleśni. Takie środowisko powoduje nie tylko niekomfortowy sen dziecka, który prowadzi do zaburzeń snu, ale również sprzyja częstym zachorowaniom.* Mówi dr. n.med. Małgorzata Biernacka – Zielińska.

Co zrobić, aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, który jest idealny dla zdrowia maluszka? Warto zdecydować się na odpowiedniej klasy nawilżacz powietrza, który pomoże rozwiązać ten problem. - Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne i higieniczne nawilżanie powietrza bez jonów, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych i dodatkowo rozprzestrzeniają mniej bakterii* – podkreśla dr. n.med. Małgorzata Biernacka – Zielińska, lekarz pediatra.

Wymogi te spełnia nawilżacz Philips AirWasher HU5930 z funkcją filtracji powietrza oraz nawilżacz i oczyszczacz w jednym, Philips Combi AC4080, które dostarczą odpowiednio nawilżone, zdrowsze powietrze dodatkowo oczyszczając je z groźnych zanieczyszczeń.

Nawilżacze Philips bazują na całkowicie naturalnej metodzie nawilżania, która jest w 100% bezpieczna dla dzieci. Polega ona na uwalnianiu do pomieszczenia nawilżonego powietrza w postaci niewidocznej mgiełki, której cząsteczki są tak drobne, że nie przenoszą bakterii, dzięki czemu uwalniaj ich o 99% mniej[1]. Ponadto nie tworzą mokrych plam i białych śladów wokół urządzenia oraz nie tworzą wilgoci, ponieważ nie parują jak czajnik z gotującą się wodą. Co bardzo ważne, nawilżacze Philips utrzymują nawilżenie powietrza na stałym, najlepszym poziomie nawilżenia dla zdrowia dziecka, które wynosi od 40% do 60%. Dzięki czemu masz pewność, że powietrze nie jest zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Warto również podkreślić, że filtracja zanieczyszczeń w urządzeniach Philips efektywnie eliminuje z powietrza szkodliwe cząsteczki o mikroskopijnej wielkości takiej jak PM2,5, które wchodzą w skład smogu, cząsteczki PM10, kurz, bakterie, wirusy i alergeny. Dzięki czemu dziecko oddycha również czystszym powietrzem, wolnym od groźnych zanieczyszczeń.

Dzięki nawilżaczowi powietrza Philips nie tylko zapewnisz spokojniejszy sen Twojemu dziecku, ale również stosując go regularnie, zmniejszysz ryzyko pojawienia się infekcji. A gdy już malcowi przydarzy się choroba, nawilżone powietrze pomoże mu łatwiej oddychać.

Rekomendowane ceny urządzeń Philips wynoszą:

AirWasher HU5930/10 - 1599 pln

Combi AC4080/10 – 1699 pln

Urządzenia dostępne są w sklepach RTV Euro AGD lub na euro.com.pl

* Opinie wyrażane przez lekarza mają na celu budowanie świadomości i zachowań prozdrowotnych i oparte są na aktualnej wiedzy medycznej. Porady medyczne oraz zalecenia lekarza w żaden sposób nie są związane z wyrobami medycznymi.[1] w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony