Internet z gniazdka – jak to właściwie działa?

Technologia Powerline (zwana także PowerLAN, dLAN lub Powerline Communication/PLC) umożliwia transfer danych za pomocą sieci elektrycznej, stanowiąc alternatywę do technologii wykorzystującej kable sieciowe lub sieć WLAN.

internet z gniazdkaPowerline, czyli „sieć elektryczna”

Głównym założeniem technologii Powerline jest transfer danych z wykorzystaniem sieci elektrycznej. Z tego powodu użyty został angielski termin „power line” oznaczający sieć elektryczną.

Sygnał cyfrowy – a więc dane, które na przykład router FRITZ!Box wysyła za pomocą kabla LAN do adaptera Powerline – są przekształcane przez adapter na sygnał analogowy. Sygnał ten ma wysoką częstotliwość i jest przekazywany do sieci elektrycznej, docierając do wszystkich gniazdek elektrycznych w domu. Adapter po stronie odbiornika filtruje sygnał analogowy i przekształca go w dane cyfrowe, które docierają do podłączonego komputera, tableta, smartfona, drukarki i innych urządzeń jako pakiety IP. Transferowane dane mogą zawierać muzykę, zdjęcia, filmy lub strony internetowe.

Co dokładnie dzieje się w sieci elektrycznej?

Nowoczesne obwody elektryczne mają trzy przewody – L: przewód fazowy, N: przewód neutralny i PE: przewód ochronny. W starszych obwodach są tylko dwa przewody. W celu wykorzystania produktów Powerline w szybkiej sieci Gigabit Powerline niezbędny jest obwód z trzema przewodami oraz gniazdka elektryczne ze zestykiem ochronnym. Jeśli po obu stronach wykorzystywane są równocześnie dwa nadajniki i odbiorniki, obie pary przewodów mogą zapewniać maksymalną prędkość przesyłania danych – ten rodzaj transferu jest określany jako 2x2 MIMO.

Ten szybki wariant umożliwia transmisję danych szybszą o 60 do 80 procent niż transfer z wykorzystaniem dwóch przewodów. Wykorzystanie tej techniki umożliwia znaczne zwiększenie „rate over range”, czyli prędkości przesyłania danych zależnej od długości przewodu elektrycznego. Również do gniazdek w granicach zasięgu sygnału dociera mocniejszy i trwalszy strumień danych, co umożliwia wykorzystanie aplikacji wymagających przetwarzania dużej ilości danych, takich jak HD Stream czy Online Gaming.

Z siecią Powerline można połączyć maksymalnie 16 urządzeń. Przy podłączaniu nie przeszkadzają wyłączniki ochronne i szafki z bezpiecznikami. Poza tym zaszyfrowanie sieci zabezpiecza ją przed próbami dostępu osób nieuprawnionych.

Ponieważ oddziaływanie sieci Powerline na sieć elektryczną mieści się w granicach norm emisji zakłóceń o wysokiej częstotliwości dla urządzeń elektrycznych, zastosowanie FRITZ!Powerline wiąże się z tak samo niewielkimi zakłóceniami jak zastosowanie lodówki, wiertarki lub podobnych urządzeń.

Standard gwarantuje kompatybilność

Aby można było połączyć produkty Powerline różnych producentów, wprowadzono jeden standard. „HomePlug“ gwarantuje, że urządzenia różnych producentów i generacji mogą być stosowane razem. O określoną osiągalną prędkość przesyłania danych i bezpieczne szyfrowanie danych dbają odpowiednie protokoły. Aktualny standard HomePlugAV2 powinien umożliwiać prędkości transferu do 1,2 Gbit/s.

Powerline – najkorzystniejszy wybór

W niektórych przypadkach wygodne rozmieszczenie kabli sieciowych jest karkołomne, a transfer poprzez WLAN nie zawsze jest idealny. Może być tak na przykład w przypadku sieci rozciągającej się na kilka pięter lub gdy zbyt wiele przeszkód utrudnia bezprzewodowy transfer danych. Dzięki technologii Powerline informacje przedostają się z gniazdka do gniazdka i bez dodatkowych kabli z pożądaną prędkością docierają również do oddalonych miejsc. Oczywiście te trzy techniki sieci: LAN, WLAN i Powerline można w inteligentny sposób połączyć, tworząc jedną sieć domową.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony