Młody tata na medal!

Twoje życie w ciągu ostatnich kilku tygodni wywróciło się do góry nogami z powodu małej istoty, która właśnie przyszła na świat? Jest Twoim oczkiem w głowie, ale lepiej, żeby mama się nią zajmowała, bo Ty boisz się, że zrobisz coś nie tak? Drogi młody tato, lek. med. Miłosz Przybyszowski, pediatra Grupy LUX MED ma więc dla Ciebie 10 rad, dzięki którym nabierzesz wiary w siebie i w swoje umiejętności opieki nad maluszkiem tak, byś mógł się nim samodzielnie opiekować i dać zasłużony choć chwilowy odpoczynek partnerce.

1. Tylko spokój może Cię uratować

Dziecko zaczyna płakać, a Ty nie wiesz co masz zrobić? Panikujesz, bo przecież ono wciąż płacze i wcale nie chce przestać? Spokojnie! Sprawdź czy ma czystą pieluszkę, pomyśl kiedy ostatni raz jadło – może jest głodne, weź na ręce i przytul, bo może jest śpiące, albo ma kolkę, a wtedy nic nie przynosi ukojenia tak bardzo jak bliskość rodzica.

2. Przytulanie pod kontrolą

Boisz się wziąć maluszka na ręce, bo uważasz, że jest zbyt mały i kruchy? Bzdura! To nawet lepiej, że masz duże i silne dłonie. W sam raz zmieści się w nich główka dziecka, którą w pierwszych tygodniach życia dziecka należy podtrzymywać (aż mięśnie karku się wzmocnią), a silne ręce dają Ci jedynie pewność, że nigdy nie wypuścisz go z rąk.

3. Praktyka czyni mistrza

Im wcześniej zaczniesz zmieniać maluchowi pieluszki, kąpać, uspokajać, kiedy płacze – tym szybciej przestaniesz się tego bać i nabierzesz wprawy. Nie zakładaj, że mama twojego dziecka wie wszystko, ona też musiała się tego nauczyć. Z biegiem dni i tygodni będziesz stawał się coraz lepszy w opiece nad maluchem, a twoja partnerka będzie mogła częściej odpocząć.

4. Karmiący tata

Jeśli obawiasz się, że mleko, które chcesz podać jest za gorące, a kaszka może być niedobra to nie ma łatwiejszego i lepszego sposobu, żeby się o tym przekonać jak po prostu spróbować. To, że kaszka jest z przeznaczeniem dla dzieci nie znaczy, że dorosły nie może jej spożyć. Wręcz zalecane jest by przed każdym podaniem mleka czy jedzenia dziecku spróbować czy jest odpowiedniej temperatury i smaku.

5. Kąpiel bez obaw

Zrozumiałe, że możesz obawiać się kąpieli malucha. Dlatego pamiętaj o trzech zasadach. Po pierwsze, dobrze się przygotuj do kąpieli – woda powinna mieć ok. 37 st. C, w łazience nie może być mniej niż 24-25 st. C. Po drugie, umiejętnie chwytaj dziecko – najlepiej ułóż główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią obejmując paszkę, a drugą ręką umyj malca. Po trzecie, bądź spokojny i pewny swoich ruchów!

6. Z przewijaniem też dasz radę!

Nie ma co ukrywać, że przewijanie nie jest miłą czynnością, ale jak nabierzesz wprawy to przestaniesz zwracać uwagę na przykre estetycznie doznania! Pamiętaj, żeby podczas zmiany pieluszki nie podnosić dziecka za nóżki, bo niechcący możesz zrobić mu krzywdę. Unoś pupę, wsuwając pod nią dłoń, a Twoja jest idealnych rozmiarów. Jednak bądź ostrożny: niemowlaki lubią płatać figle!

7. Ubieraj dziecko tak jak siebie

Idziecie na spacer? Zastanawiasz się jak ubrać dziecko? Odpowiedź jest bardzo prosta: na cebulkę, czyli tak, żebyś w razie potrzeby mógł zdjąć lub założyć kolejną warstwę ubrania. Pamiętaj jedynie,że noworodki zazwyczaj na spacerach śpią, mają bardzo ograniczone ruchy i szybko się wychładzają dlatego lepiej weź jedną kurteczkę więcej.

8. Wyznawaj miłość

Te „intymne” rozmowy, między tatą a dzieckiem stworzą między wami jedyną i niepowtarzalną więź. Jak najczęściej mów dziecku, jak bardzo je kochasz oraz że jest dla ciebie najważniejsze. Do tego oczywiście jak najwięcej buziaków i tulenia. Możesz być pewien, że dziecko nie pozostanie ci dłużne – ślicznym uśmiechem czy słodkim gaworzeniem  – udowodni ci, że tak samo bardzo Cię kocha!

9. Komunikacja od pierwszych dni życia

Ważne jest, żebyś od pierwszych dni życia swojej pociechy starał się jak najwięcej do niej mówić. Pamiętaj tylko, żeby robić to w ten sam sposób w jaki rozmawiasz z osobami dorosłymi. Pozbądź się zdrabniania, zmiękczania i zbyt dużej modulacji głosu.

10. Co by tu porobić…

Twoje dziecko jest nakarmione i czyste, a Ty zastanawiasz się jak się z nim pobawić, bo przecież jest takie malutkie? Puść mu po cichu muzykę, czy poczytaj bajkę. Małe dzieci bardzo lubią muzykę klasyczną, często je uspokaja. Buduj relację z maluszkiem od pierwszych dni jego życia, niech czuje Twoją obecność jak najczęściej.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony