Młodzi Polacy aktywni w poszukiwaniu zawodowych szans

Kluczem do zawodowego sukcesu jest obserwowanie zmian na rynku pracy i wymagań stawianych pracownikom oraz odpowiednie kierowanie karierą w oparciu o tę wiedzę. Najbardziej świadomi oraz aktywni w tym zakresie są młodzi Polacy. Aż 92 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy i śledzić aktualne oferty pracy, nawet jeśli jest się obecnie zatrudnionym. Ekspert Pracuj.pl opowiada o tym, co możemy zyskać dzięki aktywnemu poszukiwaniu zawodowych szans.

Młodzi doceniają bycie na bieżąco z rynkiem pracy

Zdecydowana większość osób w wieku 18-29 lat, jest przekonana, że warto być na bieżąco z rynkiem i śledzić aktualne oferty pracy (92 proc.) – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Bardziej doświadczeni pracownicy również doceniają posiadanie aktualnej wiedzy rynkowej, ale w mniejszym stopniu niż ludzie młodzi. 84 proc. pracowników w wieku od 40 do 49 lat oraz 81 proc. z przedziału wiekowego 50-59 lat uważa, że warto systematycznie obserwować rynek pracy i regularnie sprawdzać pojawiające się oferty.

Z naszych badań wynika, że osobom z niżu demograficznego, rozpoczynającym karierę, szczególnie zależy na rozwoju. Dlatego też chętnie śledzą zmiany na rynku pracy i starają się jak najlepiej wykorzystać nadarzające się zawodowe szanse. W ich poszukiwaniu, młodym pomaga regularna obserwacja aktualnych ofert pracy dostępnych na Pracuj.pl. Dzięki analizie ofert pracy mogą też się zorientować, jak wyglądają możliwości zawodowe w obszarach ich zainteresowań, jakie perspektywy rozwoju mogą się przed nimi rysować -  komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

Lepsza praca dzięki znajomości rynku

Podstawową zaletą bycia na bieżąco z rynkiem pracy, na jaką wskazują respondenci, jest możliwość znalezienia lepszego zatrudnienia. Tak twierdzi 55 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Tego zdania jest blisko połowa ankietowanych w wieku 30-39 lat (49 proc.) i 45 proc. badanych w wieku 50-59 lat. Stałe trzymanie ręki na pulsie pozwoli nam zweryfikować m.in. czy pożądani przez nas pracodawcy poszukują aktualnie specjalistów z naszej specjalizacji zawodowej  jakie firmy rozpoczynają działalność na polskim rynku, jak zmieniają się oczekiwania wobec potencjalnych kandydatów.

Śledzenie ofert pracy w internecie

Badanie Pracuj.pl pokazało, że grupą wiekową, która najczęściej śledzi na bieżąco oferty pracy, są Polacy w wieku 18-29 lat (34 proc.). Dla  porównania, regularne obserwowanie ogłoszeń deklaruje 24 proc. osób w wieku 40-49 lat i jedynie 17 proc. w wieku 50-59 lat. Młodzi ludzie także częściej niż pozostałe grupy wiekowe informacji na temat rynku pracy szukają w internecie. Taką postawę zadeklarowało 61 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Tę samą odpowiedź wskazało 45 proc. osób z przedziału wiekowego od 30 do 39 lat i 41 proc. w wieku 40-49 lat.

Internet to naturalne środowisko dla osób należących do młodego pokolenia. Jednocześnie jest jednym z najwygodniejszych sposobów poszukiwania możliwości zawodowych. Chcąc zgłębiać wiedzę na temat sytuacji na rynku pracy, młode osoby powinny w pierwszej kolejności obserwować informacje dostępne na portalach z aktualnymi ofertami pracy. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy nam na zdobyciu informacji w kontekście pożądanych przez firmy kwalifikacji – przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.

 

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony