Jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie to jeden z najważniejszych elementów wyposażania narciarza. Odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo narciarza podczas jazdy na stoku, ale także gwarantują komfort użytkowania. Inwestycja w dobre narty, bez posiadania profesjonalnych butów narciarskich mija się z celem i może narazić narciarza na urazy nogi czy bolesne złamania.

Konstrukcja buta narciarskiego

Konstrukcja butów narciarskich różni się od tych, które nosimy na co dzień. Dlatego przed wybraniem się na zakupy warto poznać ich budowę. Buty do jazdy na nartach składają się z dwóch części. Jedna, to zewnętrzna, twarda powłoka wykonana z tworzywa sztucznego, zwana „skorupą”, druga to miękka wyściółka nazywana kapciem. Kapeć można wyciągnąć, co jest pomocne przy dobieraniu rozmiaru nowych butów. Po całodziennej jeździe warto też kapeć wyjąć, by go wysuszyć przed kolejnym dniem.

Wśród butów narciarskich można wyróżnić trzy rodzaj: męskie, damskie i juniorskie. Rozróżnienie wynika z budowy ciała - męskie buty są wyższe od damskich, z kolei buty juniorskie są przeznaczone dla węższych stóp.

Skorupa posiada klamry spinające. Buty dla dzieci czy początkujących są zazwyczaj wyposażone w 1-3 sztuki, a modele dla zaawansowanych narciarzy mogą mieć ponad 4. Liczba klamer wpływa na sztywność i dokładność przylegania buta do stopy. Niektóre modele posiadają przełącznik ski/walk, który umożliwia na większe wyprostowanie nóg, co przyniesie ulgę po wielogodzinnym szusowaniu.

Czym się kierować przy wyborze buta?

Twardość (flex)

Jest to najważniejszy parametr butów narciarskich. Twardość decyduje o przytrzymaniu nogi w bucie i przenoszeniu ruchów ciała na nartę. Im większa twardość buta, tym lepiej usztywnia on nogę i bardziej precyzyjnie oddaje nasze ruchy. Natomiast, miękkie buty są wygodniejsze, lepiej amortyzują wstrząsy i pozwalają w większy zasięg ruchu.

Twardość mierzy się w jednostce nazwanej z angielskiego flex. Dla początkujących przeznaczone są buty o twardości od 50 do 80. Średniozaawansowani, korzystają zazwyczaj z butów o twardości, która mieści się w przedziale 80-100, a narciarze, którym większość tras jest niestraszna będą zadowoleni z butów o wartości flex od 100 do 130. Powyżej tych wartości zaczynają się buty dla zawodowców. Dają one świetne możliwości panowania nad nartami, ale są tak niewygodnie, że nikt w nich nie spędza więcej czasu niż to jest konieczne.

Dobranie rozmiaru buta

Zacznijmy od podstaw. Udając się do sklepu, by przymierzyć buty narciarskie, załóż grubsze skarpety, takie w których będziesz później jeździł na stoku. Palce mogę dotykać końca buta i wcale nie oznacza to, że są za małe. Zapnij klamry na tyle mocno, żebyś czuł, że noga jest usztywniona, a jednak wciąż ma komfort ruchu. Przyjmij prawidłową pozycje narciarską - pięta powinna dotknąć tyłu kapcia, a palce powinny przesunąć się do tyłu na tyle, by móc nimi swobodnie ruszać. Jeżeli tak się nie wydarzyło, to jeszcze nie powód, by myśleć, że buty są źle dobrane. Należy tak jednak pomyśleć, jeśli odczuwasz silny ucisk na palce już w komfortowych warunkach sklepowej przymierzalni. Pomyśl, że na stoku ból będzie nieporównywalnie silniejszy.

Dobrze dobrany but narciarski ciasno opina całą stopę, ale jej nie uciska. Pamiętaj, że każda niewygoda, która wychodzi podczas przymierzania, na stoku będzie tysiąckrotnie silniej odczuwana.

Kiedy znajdziemy już model buta, który nam odpowiada, zostawmy go na stopie przez 15-20 minut. Dlaczego tyle czasu trzeba poświęcić na przymierzanie buta? Współczesne kapcie są zrobione z plastycznych materiałów, które dopasowują się do kształtu naszej stopy i mniej więcej w tym przedziale czasowym zdążą się odpowiednio ułożyć. Podczas przymierzania warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki zapięliśmy klamry. But narciarski z czasem staje się luźniejszy, więc warto o tym pamiętać. Optymalnie jest, jeżeli buty nadal wygodnie leżą, przy zapięte mniej więcej pośrodku skali.

Jak dbać o buty?

Butów narciarskich, na szczęście, nie trzeba pastować, ale by się nimi dłużej cieszyć należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, tworzywo sztuczne pod wpływem ujemnej temperatury twardnieje. Dlatego starajmy się trzymać buty w temperaturze pokojowej , by nie mieć następnego dnia problemów z ich założeniem. Buty należy suszyć przy pomocy specjalnych suszarek. Częste wyjmowanie kapci może doprowadzić do ich uszkodzenia lub zdeformowania, co sprawi, że przestaniemy odczuwać komfort z jazdy. To samo może się wydarzyć, jeśli nie zapinasz butów podczas przechowywania.

Kiedy wymienić buty?

Tak jak zwykłe buty, narciarskie też się zużywają. Przede wszystkim, z czasem kapeć buta będzie tak zbity, że stanie się niewygodny lub przestanie utrzymywać nogę w odpowiedniej pozycji. Jest to bezwzględnie najważniejszy powód do wymiany butów narciarskich. Innym, równie ważnym, jest poprawa swoich umiejętności narciarskich. Na każdym etapie zaawansowania potrzebne są buty zupełnie innego rodzaju. Te dla średniozaawansowanych są bardziej sztywne, przez co mogą zdawać się mniej wygodne, ale z każdym kolejnym kilometrem, będziesz doceniał precyzję, z jaką oddają twoje ruchy nartom. Szukając butów narciarskich warto przeanalizować oferty sklepów internetowych takich jak http://www.nartywarszawa.pl/sprzet-narciarski/buty-narciarskie.html.

 

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony