MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI GROMADZI EKSPONATY!

Butelka wiśniówki Baczewski wyprodukowana w przededniu wybuchu II Wojny Światowej, trzy butelki wódki z lat 50-tych znalezione w przedwojennym budynku oraz kolekcja 14 miniaturek alkoholi to tylko niektóre historyczne eksponaty, jakie znajdą się w Muzeum Polskiej Wódki. Trafią tam dzięki prywatnym darczyńcom, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Poszukiwany/Poszukiwana” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polska Wódka, patrona muzeum. Spośród ponad 300 zgłoszeń, nadesłanych z całej Polski, jury wybrało i nagrodziło najciekawsze.

baczewskiOdliczanie do otwarcia muzeum w 2017 roku trwa, zaś organizatorzy akcji „Poszukiwany/ Poszukiwana” wybrali pierwsze eksponaty, które zostaną w nim zaprezentowane. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody I stopnia, każda o wartości 1000 zł, 5 nagród II stopnia o wartości 200 zł oraz 4 wyróżnienia specjalne o wartości 500 zł. O przyznaniu nagród decydowała zarówno wartość historyczna, jak i wyjątkowa historia zgłoszonego przedmiotu.

Nagrodę I stopnia otrzymał uczestnik, który przekazał Muzeum ostatnią butelkę wiśniówki Baczewskiego wyprodukowaną we Lwowie w 1939 roku. – To najstarszy zgłoszony eksponat, a z racji wojennej historii w tle również bardzo cenny. Butelka przez wiele lat znajdowała się w rękach byłego pracownika, który po latach zdecydował się przekazać ją firmie J.A. Baczewski. Teraz trafi do Muzeum Polskiej Wódki. Cieszymy się, że znajdzie się w naszych zbiorach - mówi przewodnicząca komisji Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska ze Stowarzyszenia Polska Wódka. Zdobywca drugiej nagrody I stopnia przekazał 3 butelki znalezione w przedwojennym budynku i pochodzące z lat 50-tych: Pomarańczówkę Słodką, Wódkę Czystą Zwykłą 40. procentową oraz Wódkę Czystą Zwykłą 45. procentową. Jak przyznają organizatorzy akcji niewiele historycznych eksponatów zachowało się z tamtego okresu, a pragnąc pokazać bogatą historię polskiej wódki, nie mogło ich zabraknąć w muzealnych zbiorach. Grono zwycięskich eksponatów zamyka unikatowa kolekcja 14 miniaturowych butelek alkoholi m.in. Wódki Myśliwskiej oraz Pieprzówki.

- Wyniki akcji „Poszukiwany / Poszukiwana” przerosły nasze oczekiwania, zarówno pod względem liczby, jak i jakości zgłoszonych eksponatów. Dlatego uznaliśmy, że poza nagrodami głównymi, przyznamy cztery dodatkowe wyróżnienia. Zgłoszone przedmioty w wielu przypadkach są w doskonałym stanie. Doceniamy je z uwagi na ich wartość, ale także na związane z nimi historie. Tak było w przypadku etykiet gastronomicznych Wódki Wyborowa, przyklejanych w czasach PRL-u na butelkach sprzedawanych w barach i restauracjach. Tego rodzaju eksponaty mówią nam nie tylko o historii polskiej wódki, ale też umiejscawiają ją w dużo szerszym kontekście: kulturowym, społecznym i gospodarczym – mówi Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, reprezentująca Stowarzyszenie Polska Wódka. I dodaje: Laureaci oprócz nagród pieniężnych zostaną również zaproszeni na oficjalne otwarcie Muzeum Polskiej Wódki, a ich nazwiska znajdą się na liście darczyńców w muzeum oraz na jego stronie internetowej.

Pełna lista zwycięzców znajduje się na profilu Muzeum Polskiej Wódki na Facebooku:

https://www.facebook.com/MuzeumPolskiejWodki?fref=ts

Muzeum Polskiej Wódki zostanie otwarte w 2017 roku na terenie dawnej Wytwórni Wódek „Koneser” na warszawskiej Pradze. Zarówno sama inicjatywa, ogłoszona w maju 2014 roku, jak i jej lokalizacja wzbudza ogromne zainteresowanie.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony