Jak ustrzec się przed kradzieżą danych i wykorzystaniem ich do zaciągania nielegalnych pożyczek?

Banki nie każdemu udzielą kredytów, a instytucje pozabankowe – pożyczek. Wśród osób, które wpadły w spiralę kredytową, mogą znaleźć się zdesperowani i gotowi, by działać wbrew prawu i pozyskać dodatkowe środki w nielegalny sposób. Mogą bowiem ukraść dane innej osoby i wykorzystać je do zaciągnięcia nielegalnych pożyczek – i w ten sposób ich problem sam się rozwiązuje. Jednak ofiary przestępstw tego rodzaju z dnia na dzień dowiadują się o zobowiązaniach finansowych, które na nich ciążą. Jak ustrzec się kradzieży danych i potencjalnych długów?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Choć z pewnością zdajesz sobie sprawę z wartości danych i wydaje Ci się, że je chronisz, w dobie Internetu i nowych technologii nawet najostrożniejsza osoba jest zagrożona. Zobacz, co możesz zrobić, by ochronić swoje dane:

  • Uważaj, komu udzielasz informacji o sobie – w urzędach czy placówkach komercyjnych zwracaj uwagę na swoje dokumenty, które podajesz do weryfikacji. Wystarczy chwila nieuwagi, by ktokolwiek ukradł Twoje dane, dlatego bądź czujny. Zawsze miej na oku swoją torebkę, portfel, a szczególnie dokumenty, które przekazujesz do wglądu drugiej osobie.
  • Korzystając z Internetu, nie loguj się na podejrzane portale, nie podawaj swojego maila niezaufanym podmiotom. Nie odpisuj na maile, których nadawcy nie znasz, szczególnie jeśli ten namawia do podania jakichkolwiek danych.
  • Jeśli korzystasz z bankowości internetowej lub płacisz w ten sposób za rachunki, staraj się używać skomplikowanych haseł. Wykorzystuj małe i duże litery, cyfry, a także znaki przestankowe.
  • Ponadto staraj się do każdego serwisu w sieci dobierać różne hasła i zmieniać je regularnie, np. co 30 dni. Ćwicz pamięć – w żadnym wypadku nie zapisuj haseł w pliku tekstowym na komputerze!
  • Niszcz dokumenty, usuwaj dane. W pracy korzystaj z niszczarki papieru, a w domu drzyj dokumenty lub zamalowuj dane. W ten sposób będziesz chronił nie tylko swoich współpracowników oraz klientów, ale również rodzinę i bliskich.
  • Podobnie jest z e-dokumentami – usuwaj wiadomości z danymi do logowania czy wyciągi bankowe.
  • Prowadząc profil na portalu społecznościowym, nie udostępniaj wszystkim swoich danych, tylko włącz opcję ukrywania informacji osobowych dla obcych. Do grona znajomych nie dodawaj podejrzanych osób, których w rzeczywistości nie znasz.

Kradzież danych osobowych a zaciąganie pożyczek

Pamiętaj, że informacje takie jak numer konta, adres mailowy czy numer telefonu także stanowią dane osobowe. W dobie zaawansowanych technologii (również tych szpiegowskich), złodziejowi nie będzie trudno podszyć się pod Twoją tożsamość i skraść dane do konta bankowego. A kiedy oszust już to zrobi, nawet się nie obejrzysz, a dostaniesz powiadomienie o ciążącym na Tobie zobowiązaniu finansowym. Jak jednak instytucje pożyczkowe radzą sobie z weryfikacją pożyczkobiorcy w takich sytuacjach? Za każdym razem, gdy nowy pożyczkobiorca loguje się na stronie Pożyczkomat.pl, sprawdzamy dokładnie jego tożsamość poprzez weryfikację danych osobowych. – wyjaśnia Sylwia Ambroziak, Dyrektor Zarządzający z firmy Friendly Finance Poland, operatora usługi Pozyczkomat.pl - Z każdym klientem jesteśmy również w stałym kontakcie e-mailowym i telefonicznym, co oznacza, że potwierdza on transakcję za pośrednictwem trzech kanałów komunikacji – strony www, maila i telefonu. To świadczy o tym, że istnieją instytucje pozabankowe, które dbają o bezpieczeństwo danych, a także są w stanie łatwo sprawdzić, czy o pożyczkę nie ubiega się osoba podszywająca się pod właściciela.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony