Wskazówki na temat jazdy zimą

Robi się coraz zimniej. Coraz częściej pada śnieg. Zima na poważnie sygnalizuje swoje nadejście. Należy się więc do niej prawidłowo przygotować! Bridgestone, największy na świecie producent opon, ma przyjemność przedstawić kilka podstawowych wskazówek, które pomogą zadbać o bs_wheels_tyresbezpieczeństwo na drogach podczas tegorocznej zimy.

Jazda samochodem zimą może być przerażająca i niebezpieczna. Słabsza przyczepność oznacza wydłużoną drogę hamowania, słabszą kontrolę nad pojazdem, trudniejsze prowadzenie auta i wyższe ryzyko kolizji. W miarę jak warunki zimowe stają się coraz bardziej skrajne i mniej przewidywalne, rośnie znaczenie posiadania odpowiednich opon i umiejętności obchodzenia się z nimi.

Wskazówki na temat jazdy zimą

Aby zapewniać użytkownikom najwyższej jakości produkty, Bridgestone współpracuje z najlepszymi projektantami, inżynierami i kierowcami testowymi – takimi jak były kierowca Formuły 1, Stefano Modena – by móc zagwarantować wszystkim klientom Bridgestone bezpieczeństwo podczas podróży zimą.

Jazda w warunkach zimowych to coś, na co każdy kierowca powinien być przygotowany. Nie chodzi tylko o posiadanie odpowiednich opon – także zachowanie kierowcy ma w takich warunkach bardzo duże znaczenie, ponieważ musi on rozumieć różne zagrożenia pojawiające się w związku z zimową aurą i potrafić się do nich dostosować. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko, by przygotować nasz samochód, ale także siebie samych na nadejście zimowej pogody” – mówi Stefano Modena, kierowca testowy na europejskim poligonie testowym Bridgestone.

Oto kilka wskazówek zimowych od Stefano:

  • Zmień opony. Opony zimowe zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo podczas jazdy i lepsze parametry w warunkach zimowych. Kiedy więc temperatura zaczyna spadać, należy zmienić opony letnie na zimowe.
  • Sprawdź przyczepność. Jako że warunki na drodze mogą się szybko i radykalnie zmieniać, ważne jest, by regularnie sprawdzać, na jaką przyczepność możesz liczyć, gdybyś musiał gwałtownie zahamować albo skręcić. Od czasu do czasu delikatnie wciśnij hamulec i zwolnij, jeśli wymagają tego zmieniające się warunki na drodze.
  • Skręcaj etapami. Skręcając na śniegu lub na lodzie, podziel manewr na mniejsze etapy. Najpierw zahamuj na prostej, zanim wejdziesz w zakręt. Na wyjściu z zakrętu na prostą stopniowo przyspiesz. W ten sposób wykorzystasz całą możliwą przyczepność do wykonania skrętu.
  • Zapomnij o tempomacie. Na mokrej lub oblodzonej drodze musisz nieustannie dopasowywać prędkość do panujących warunków. Wyłącz tempomat i przez cały czas ręcznie kontroluj przyspieszanie i zwalnianie.
  • Jeśli masz wątpliwości – nie jedź. Jeśli pogoda wydaje ci się zbyt zdradliwa, zostaw samochód w domu. Nic nie powinno być ważniejsze od bezpieczeństwa twojego i twoich najbliższych.

Zalety opon zimowych

Zarówno mieszanka i wzór bieżnika w oponach zimowych są dużo lepiej dostosowane do warunków zimowych, dzięki czemu zapewniają znacznie lepsze bezpieczeństwo, przyczepność i parametry na śniegu, lodzie, błocie pośniegowym oraz na mokrych i zamarzniętych drogach. Opony zimowe wykonane są z mieszanek, które zachowują miękkość i giętkość w niższej temperaturze. Z kolei wzór bieżnika mający więcej lamel z małymi rowkami daje „efekt krawędzi” i podnosi przyczepność na lodzie i śniegu.

W testach wewnętrznych i niezależnych dowiedziono, że na śniegu droga hamowania opon letnich może być prawie trzykrotnie dłuższa niż w przypadku opon zimowych. Jednak nawet w mniej skrajnych warunkach opony zimowe zapewniają dużo lepszą reakcję, precyzję i kontrolę prowadzenia niż ich letnie odpowiedniki. Właśnie dlatego Bridgestone gorąco zaleca zmianę opon na zimowe jeszcze przed nadejściem zimy.

Rodzina opon zimowych o wysokich parametrach

Bridgestone przeznacza ogromne nakłady na opracowywanie najbardziej zaawansowanych technologii produkcji opon zimowych. Inwestycje te zaowocowały najbardziej jak dotąd wszechstronną i wydajną rodziną opon przeznaczonych do jazdy zimą. Dla kierowców w Europie są one bezpiecznym i niezawodnym rozwiązaniem problemów pojawiających się na drogach o tej porze roku. Od bardziej deszczowych i nieprzewidywalnych warunków pogodowych w Europie południowej przez zimniejszy, ale zmienny, klimat Europy Środkowej i Wschodniej, aż po ciężkie warunki na północy – Bridgestone posiada opony na każdą szerokość geograficzną, które coraz wyżej stawiają poprzeczkę pod względem bezpieczeństwa, wydajności i oszczędności.

Bridgestone szturmem wygrywa wiele wiodących niezależnych testów opon zimowych, osiągając wysokie wyniki i najlepsze rekomendacje od AutoBild, ADAC, ÖAMTC, TCS, ACE i GTÜ.

 

Pełne informacje o wynikach niezależnych testów znajdują się pod adresem: www.bridgestone.pl.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony