Wiedza nadal niedostateczna!

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to jeden z najgorętszych okresów na polskich drogach. Niestety, nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu podróży, a jedną z przyczyn wypadków drogowych jest alkohol. I choć większość Polaków jest świadoma, że nie należy prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości, to wiedza na temat działania alkoholu na organizm nadal jest niewystarczająca. Dowodzą tego badania przeprowadzone na zlecenie Kompanii Piwowarskiej.

sprawdz_promileNawet po wypiciu jednego piwa nie wolno wsiadać za kółko – deklaruje 90% kierowców, którzy wzięli udział w badaniu instytutu MillwardBrown przeprowadzonego na zlecenie Kompanii Piwowarskiej[1]. Firma od 2008 r. prowadzi program „Sprawdź promile”, który propaguje odpowiedzialne spożycie alkoholu i trzeźwość na drodze. Jeszcze bardziej restrykcyjne podejście – w teorii – mamy do prowadzenia auta następnego dnia po wieczornej konsumpcji alkoholu. Aż 96,8% respondentów jest świadomych, że nawet wtedy organizm może nie być całkowicie wolny od promili[2]. Skąd zatem biorą się wypadki?

Umiarkowany optymizm

Statystyki policyjne dotyczące wypadków spowodowanych przez alkohol pozwalają na delikatny optymizm: w 2012 roku, w porównaniu z rokiem 2011, liczba ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zmalała o 12 468 osób. W porównaniu do 2011 roku o 14% zmniejszyła się również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących[3]. Jednak wiedza o tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, nadal jest na zbyt niskim poziomie, a w społeczeństwie pokutują na ten temat rozmaite mity. Potwierdzają to wyniki ankiety zleconej przez Kompanię Piwowarską.

Tylko co 5. badany twierdzi, że nie istnieje sposób na przyśpieszenie wytrzeźwienia. Ponad 1/4 ankietowanych nie ma o tym pojęcia, natomiast prawie 2/3 wskazuje metody powszechnie – aczkolwiek niesłusznie – uważane za skuteczne. Na czele tej listy znajduje się sen (10,8%), a zaraz po nim prysznic bądź kąpiel (8,9%), kawa (7,9%), picie wody (4,7%), wysiłek fizyczny (4,3%), odpowiedni posiłek i wiele innych[4].

Kawa ani prysznic nie pomogą

Tymczasem metabolizmu alkoholu nie da się w żaden sposób przyspieszyć – ani drzemką, ani środkami w powszechnym mniemaniu odtruwającymi organizm i pobudzającymi. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie odbywa się szybko, zaledwie w kilka minut, jednak jego wydalanie trwa znacznie dłużej. To kwestia indywidualna, zależna nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. Alkohol może się utrzymywać w organizmie przez wiele godzin po konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano, i nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi i rześcy. Warto wziąć to pod uwagę przy okazji Wszystkich Świętych: spotkanie z dawno niewidzianą rodziną i późna, suto zakrapiana kolacja mogą spowodować, że wyjazd zostanie odłożony dopiero na następny dzień. Ale nawet wtedy może być za wcześnie, aby usiąść za kierownicą.

– Kierowcom oferujemy naszą bezpłatną aplikację mobilną, która policzy, kiedy będą mogli bezpiecznie prowadzić mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. – Jeśli będą ją mieć w swoich telefonach i skontrolują poziom promili w organizmie, będą mogli wrócić do domu, nie obawiając się o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg ani policyjnych kontroli. Oczywiście pod warunkiem, że zastosują się do zaleceń aplikacji.

W tej chwili aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na telefony z wszystkimi rodzajami oprogramowania (iOS, Android, Windows Phone, modele obsługujące apliakcje java). Można ją pobrać za darmo z AppStore, Google Play, Marketplace lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl. Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Kalkulator oblicza poziom promili za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Alkomat w telefonie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jakim dysponuje policja przypomina Katarzyna Radecka. – Jednak jego działanie opiera się na wiarygodnym algorytmie, a podany wynik może być cenną wskazówką dla kierowcy. Skorzystanie z niego na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż beztroskie siadanie za kółkiem, gdy wydaje nam się, że alkohol już z nas uleciał, albo stosowanie domowych sposobów przyspieszających wytrzeźwienie.

Więcej na temat wpływu alkoholu na organizm oraz aplikacji można dowiedzieć się na stronie www.abcalkoholu.pl.

 

 


[1] Źródło: MillwardBrown na zlecenie Kompanii Piwowarskiej, maj 2013.

 

[2] Źródło: MillwardBrown na zlecenie Kompanii Piwowarskiej, sierpień 2013.

 

[3] Źródło: Raport Policji „Wypadki drogowe w 2012 oku”, http://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/47493,dok.html

 

[4] Źródło: MillwardBrown na zlecenie Kompanii Piwowarskiej, sierpień 2013.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony