Zadbaj o swoje opony poza sezonem

Prawidłowe przechowywanie opon to podstawa zachowania ich właściwości poza sezonem. Zasada ta dotyczy zarówno opon samochodowych, jak i do motocykli, dlatego warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe magazynowanie. O tym, że opony należy sezonowo wymieniać wie każdy kierowca, jednak problem zaczyna się w momencie, gdy nadchodzi termin ich zmiany, a wraz z nim pytania – gdzie i w jaki sposób je przechowywać, często nawet przez ponad pół roku.

 

bs_wheels_tyres_storageOdpowiednie składowanie opon ma kluczowy wpływ na zachowanie ich jakości i przedłużenie żywotności. Eksperci w dziedzinie opon, np. światowy lider branży firma Bridgestone, stanowczo odradzają przechowywania opon na otwartym powietrzu, a nawet pod zadaszeniem. – Po wymianie ogumienia, teraz na zimowe, uprzednio umyte i wysuszone opony najlepiej magazynować w suchych, czystych i wentylowanych pomieszczeniach np. w garażu, gdzie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie zjawisk atmosferycznych. Ponadto, w pomieszczeniu powinno być stosunkowo ciemno, ponieważ światło, a w szczególności światło słoneczne, może prowadzić do zbytniego wysuszenia mieszanki i w rezultacie pękania gumy – wylicza Michał Twardowski, Specjalista ds. technicznych Bridgestone.

Ważna jest także pozycja „leżakowania” opony zdjętej z felg. Takie ogumienie powinno być przechowywane w ustawieniu pionowym, najlepiej na specjalnym regale i regularnie obracane w celu zmiany punktu oparcia. Uchroni to boki opon przed odkształceniami, spowodowanymi jej własnym ciężarem. Opony razem z felgami zaleca się składować pod nominalnym ciśnieniem producenta w pozycji jedna na drugiej lub w pozycji wiszącej. W przypadku składowania na podłodze, warto jest podłożyć pod spód kawałek materiału lub deskę, aby odizolować je od niekorzystnego oddziaływania substancji chemicznych, o które nietrudno w garażu.

Właściciele jednośladów wraz z nadejściem zimy szczególnie powinni zadbać o ogumienie swoich maszyn, ponieważ prawidłowe zimowanie opon może w znaczący sposób spowolnić proces starzenia się gumy i utraty jej trakcyjnych właściwości. W przypadku motocykli jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że tu tylko dwie opony łączą motocykl z nawierzchnią drogi. Po zakończeniu sezonu, opony motocyklowe, podobnie jak w dwuśladach, należy dokładnie oczyścić, osuszyć i magazynować w zamkniętych i suchych pomieszczeniach, które izolują je od destrukcyjnego wpływu wody. Oponom nie służą także duże wahania temperatury, dlatego w miejscu składowania powinna ona oscylować maksymalnie w granicach 10-20 stopni Celsjusza. Należy unikać umieszczania opon w pobliżu źródeł ciepła: grzejników, pieców czy rur centralnego ogrzewania, ponieważ mogą spowodować nieodwracalne zmiany w cząsteczkowej strukturze ogumienia. Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, zaleca się oddzielić opony od podłoża za pomocą np. materiału czy kartonu. Ochroni to ogumienie przed niepożądanymi zanieczyszczeniami smarem lub paliwem. - Przy prawidłowym przechowywaniu, wydłuża się żywotność opon, które zachowują swoje właściwości. Dbałość o ogumienie zagwarantuje kierowcom, poczucie bezpieczeństwa i radość z jazdy przez kilka sezonów – kwituje Michał Twardowski.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony