Operacje specjalne na kanale VIASAT Explorer

Wybierasz się z przyjaciółmi na wymarzone wakacje w Paryżu. Wsiadacie do samolotu pełnego innych, równie podekscytowanych pasażerów, którzy liczą na wspaniałe chwile we Francji. Niestety, samolot zostaje porwany. Wasze wakacyjne plany legły w gruzach, a Wy i kilkuset innych pasażerów stajecie się zakładnikami mimo woli.

Samolot, o którego losach decydują teraz terroryści obecni na pokładzie zabiera Was w nieznanym kierunku i niewiadomym celu. Zaczyna się kilkudniowy koszmar. Samolot zmienia kurs. Ląduje na lotnisku w Bengazji, ale nikomu nie wolno jest wysiąść. Następnie wzbija się ponownie w powietrze, by ponownie lądować w Entebee, w Ugandzie. Ze względu na absurdalne żądania terrorystów, jasne jest, że życie wszystkich pasażerów zależy wyłącznie od sprawnej i szybkiej akcji antyterrorystycznej prowadzonej przez oddziały sił specjalnych...

Na szczęście, przedstawiony opis sytuacji, to tylko wspomnienie brawurowo przeprowadzonej operacji specjalnej Mossadu z 1976 roku. Wówczas, udało się odbić z rąk palestyńskich terrorystów ponad 105 zakładników, którzy przetrzymywani byli na terenie Ugandy, przy pełnym wsparciu reżimowych władz tego kraju. Była to jedna z najbardziej spektakularnych operacji specjalnych, przeprowadzonych przez siły Izraela, na obcym terenie.

Nie bez przyczyny to właśnie członkowie specjalnie szkolonych elitarnych formacji policyjnych i wojskowych, znanych jako „Siły specjalne” zajmują się rozwiązywaniem najbardziej niebezpiecznych i skomplikowanych konfliktów na świecie.

 

Kandydaci na członków takich organizacji jak Delta Force, KSK, Navy seals przechodzą tajne, wielomiesięczne szkolenia, o których krążą już legendy. Pomimo dostępu do najnowocześniejszych technologii i wyników najświeższych badań naukowych, podstawą treningu fizycznego członków tych elitarnych oddziałów są wciąż ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała. W czasie selekcji kandydaci na komandosów każdy dzień spędzają na bieganiu, pływaniu i pokonywaniu torów z przeszkodami. W późniejszych etapach dochodzi szkolenie partyzanckie, szkolenie z walki w terenie miejskim i kurs spadochroniarski. Dopiero później, rekruci, którym uda się pomyślnie przejść całość szkoleń dopuszczani są do realizowania skomplikowanych akcji sabotażowych i zwiadowczych, a także przeprowadzania operacji zbrojnych.

Członków oddziałów sił specjalnych nazywa się „Komandosami”. Określenie pochodzi od portugalskiego słowa „comando”, które oznacza „rozkaz”. Współczesne znaczenie tego słowa zawdzięczamy burskim, konnym oddziałom milicyjnym – kommando, które prowadziły partyzanckie walki z brytyjską armią podczas wojen burskich. Następnie określenia tego zaczęli używać Brytyjczycy w czasie II wojny światowej, dla wyróżnienia specjalnie szkolonych oddziałów armii, które wykonywać miały działania rajdowe na terenach okupowanych przez wroga.

Tak rodziła się legenda oddziałów specjalnych, które dziś wydają się być niezbędnym elementem rządów na całym świecie do walki z terroryzmem, ochrony obywateli, a także przeprowadzania akcji humanitarnych. Dzięki ogromnemu poświęceniu i odwadze komandosów na całym świecie udało się z sukcesem zakończyć akcję odbicia zakładników w Mumbaju w 2008 roku, akcję w Grenadzie w 1983 roku, czy choćby kilkuletnie działania zmierzające do zlikwidowania Osamy Bin Ladena.

Operacje sił specjalnych budzą zainteresowanie nie tylko pasjonatów militariów. To skomplikowane  i często prowadzone na szeroką skalę działania, które zostały owiane tajemnicą i obrosły w legendy. Teraz, mamy szanse przekonać się na własne oczy, jak naprawdę wyglądały te największe i najbardziej spektakularne manewry jednostek komandosów na całym świecie. Serial dokumentalny „Operacje specjalne”, dostępny będzie na kanale VIASAT Explorer od 10 marca w każdą niedzielę o godzinie 21.30. Serial pozwoli nam śledzić krok po kroku rozwój wypadków, dramatyczne decyzje i działania najlepszych jednostek sił specjalnych na świecie. Poznamy szczegóły ataku na moskiewski teatr z 2002 roku, akcji odbicia zakładników z hotelu Taj Mahal Palace, a nawet operacji zabicia przydówcy Al-Kaidy – Osamy Bin Ladena.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony