Ranking liceów - Kraków

Loading
Chart
o Ford initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width initial▼scale=1, minimum▼scale=1, width=device▼width (initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width%)
NYSE:F

Ford

Company ID [NYSE:F] Last trade:initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width Trade time:initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width Value change:initial▼scale=1, minimum▼scale=1, width=device▼width (initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width%)
Jak przebiega procedura zgłaszania szkody komunikacyjnej?

Stłuczka, wypadek, kolizja, czyli mówiąc ogólnie szkody komunikacyjne to sytuacje, w których mało kto potrafi zachować spokój. Poza oczywistymi nerwami wynikającymi z samego zdarzenia wiele osób wpada też w panikę, gdyż nie ma pojęcia, jak zachować się w następstwie takiej szkody. Dlatego warto zawczasu utrwalić sobie, jak przebiega procedura zgłaszania szkody komunikacyjnej, by być przygotowanym na każdą okoliczność.

po kolizjiNa miejscu zdarzenia

Jeżeli wystąpiła szkoda komunikacyjna, to jeszcze na miejscu zdarzenia musisz pamiętać o dopełnieniu paru formalności, dzięki którym bez problemu będziesz mógł zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Najważniejsze jest sporządzenie oświadczenia, które będzie swoistym podsumowaniem tego zdarzenia ubezpieczeniowego. W oświadczeniu trzeba zawrzeć dane uczestników zdarzenia (a więc ich imię, nazwisko, adres i numer telefonu), a także ewentualnych świadków (obowiązują te same dane, co przy uczestnikach zdarzenia). Warto skorzystać z możliwości umieszczenia świadków w takim oświadczeniu – ich obecność może korzystnie wpłynąć na wiarygodność naszego oświadczenia. W oświadczeniu musimy umieścić także dane pojazdów, które brały udział w zdarzeniu. Odpowiednie dane pojazdu to przede wszystkim jego marka, model, numer rejestracyjny, a także opis uszkodzeń, które wystąpiły w wyniku zdarzenia.

Oświadczenie musi także zawierać dokładny opis zdarzenia, a więc jego czas, miejsce, przebieg i okoliczności, w jakich do niego doszło. Jeżeli jest to możliwe, to w dokumencie tym musimy również wskazać sprawcę zdarzenia oraz jego firmę ubezpieczeniową i numer polisy OC. Wzór takiego oświadczenia można pobrać z Internetu - praktycznie każda firma udostępnia takie formularze na swojej stronie internetowej – tutaj przykład: https://www.libertydirect.pl/doc/liberty_direct_formularz_szkody_20071010.pdf .

Warto więc taki dokument wydrukować i wozić zawsze ze sobą w samochodzie – w chwili stresu pomoże on przy poprawnym realizowaniu niezbędnych formalności.

Jeżeli tylko masz możliwość, to postaraj się wykonać odpowiednie zdjęcia fotograficzne, które będą ważną dokumentacją całego zdarzenia. Jeżeli nie dysponujesz aparatem lub telefonem z taką funkcją, poproś o to nawet świadków – z pewnością znajdzie się ktoś skory do pomocy w tej kwestii. Warto o tym pamiętać gdyż zdjęcia są bardzo pomocną dokumentacją całego zdarzenia, a tym samym mogą wpłynąć na przyśpieszenie późniejszego procesu likwidacji szkody.

Zgłoszenie szkody

W dzisiejszych czasach procedura zgłoszenia szkody komunikacyjnej może odbywać się na wiele sposobów. Szkodę możemy zgłosić osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej, drogą telefoniczną, a także za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela. Przy zgłaszaniu szkody musisz podać dane swoje oraz sprawcy (w tym numer jego polisy OC), a także informacje na temat pojazdów biorących udział w tym zdarzeniu. W zgłoszeniu trzeba także zawrzeć okoliczności i przebieg kolizji, a także opis uszkodzeń pojazdów biorących w niej udział. Jeżeli na miejscu zdarzenia interweniowała policja, to konieczne jest też podanie danych adresowych właściwej jednostki policji. Ubezpieczyciel może też żądać podania dokładnej lokalizacji samochodu uszkodzonego w tym zdarzeniu. W przypadku ubezpieczenia AC procedura zgłaszania szkody jest bardzo zbliżona - podajemy w niej dane naszego samochodu oraz numer naszej polisy autocasco. Po przyjęciu zgłoszenia firma ubezpieczeniowa powinna wysłać do nas rzeczoznawcę, który zajmie się sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji fotograficznej oraz oględzinami powstałych szkód. Rzeczoznawcy powinniśmy również udostępnić wszelkie dokumenty związane z tym zdarzeniem. Czas pomiędzy zgłoszeniem szkody a pojawieniem się rzeczoznawcy bywa bardzo różny i zależy już od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Czasem zdarza się też, że jeżeli szkoda nie jest zbyt duża, to ubezpieczyciel zdecyduje się na wypłatę odszkodowania bez wizyty rzeczoznawcy.

Terminy

W przypadku chęci dochodzenia roszczeń z polisy OC sprawcy, poszkodowanego obejmuje termin maksymalnie trzech lat, który wynika z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego. Teoretycznie więc nie musimy się spieszyć ze zgłoszeniem takiej szkody. Jeżeli mamy na głowie akurat pilny wyjazd lub miałoby to nam pokrzyżować wszelkie plany, to można odłożyć zgłoszenie takiej szkody na późniejszy okres. Przeważnie jednak zaleca się, by zgłoszenia szkody dokonywać w miarę możliwości jak najszybciej. Uszkodzenia samochodu mogą mieć tendencje do zwiększania się z upływem czasu, a to z kolei może być zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Wraz z upływem czasu może być coraz trudniej udowodnić, że dane zniszczenia zostały spowodowane właśnie przez to konkretne zdarzenie. Tutaj wielkie znaczenie będzie mieć dokładność i szczegółowość sporządzonej przez nas dokumentacji zdarzenia.

W przypadku ubezpieczenia AC, a więc kiedy to my jesteśmy sprawcą szkody i chcemy dochodzić odszkodowania, terminy są znacznie krótsze. Nie ma tutaj jednego i określonego terminu na zgłoszenie szkody – wszystko zależy od konkretnej firmy ubezpieczeniowej oraz zapisów w OWU. Wielu ubezpieczycieli zamyka maksymalny czas na zgłoszenie szkody nawet w 24 godzinach od momentu jej wystąpienia. Można jednak przyjąć, że przeciętny okres czasu na zgłoszenie szkody to od 24 godzin do 7 dni. Czas ten jest znacznie krótszy w przypadku kradzieży samochodu, a zapisy OWU wymagają także zawiadomienia policji w odpowiednim czasie. Dlatego lepiej zgłaszać takie szkody jak najprędzej, zwłaszcza jeżeli są to uszkodzenia, które wraz z upływem czasu mogą się powiększać i wpływać na nasze bezpieczeństwo na drodze.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony