Ranking liceów - Kraków

Loading
Chart
o Ford initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width initial▼scale=1, minimum▼scale=1, width=device▼width (initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width%)
NYSE:F

Ford

Company ID [NYSE:F] Last trade:initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width Trade time:initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width Value change:initial▼scale=1, minimum▼scale=1, width=device▼width (initial-scale=1, minimum-scale=1, width=device-width%)
Jak Polacy naprawiają swoje auta?

Wypadki, kolizje i uszkodzenia samochodów to niestety dość częste zjawiska. Nikt z nas ich nie planuje, jednak mogą one dotknąć każdego kierowcę i to w najmniej spodziewanym momencie. Od błahych zarysowań i wgnieceń po poważne uszkodzenia, po których pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy. A tak uszkodzone samochody trzeba przecież naprawić. I właśnie temu, w jaki sposób Polacy naprawiają swoje auta, poświecimy ten wpis. Niezwykle przydatnym będzie tutaj raport "Specyfikacja napraw powypadkowych w Polsce" opublikowany przez Liberty Direct i Polską Izbę Motoryzacji.

naprawa_autaCo najczęściej naprawiamy?

W polskich serwisach i warsztatach samochodowych najczęściej naprawiane są zderzaki i błotniki – stanowią one aż 38,4 procent wszystkich napraw. Kolejna grupa częstych napraw dokonywanych przez kierowców to inne elementy karoserii (19,5 procent), układy zawieszenia (12,6 procent), szyby (11,6 procent) oraz układy klimatyzacji (9,2procent).     Stosunkowo niewielką grupę napraw stanowią lusterka boczne – stanowią one zaledwie 7,6  procent wszystkich napraw.  Najczęstszą przyczyną uszkodzeń pojazdów są kolizje i wypadki - stanowią one 82,5 procent przyczyn napraw samochodowych. Tylko 14 procent serwisowanych samochodów uległo niewielkiemu uszkodzeniu w wyniku szkody parkingowej. Samochody wymagające naprawy z powodu zjawisk naturalnych (np. grad, silny wiatr) pojawiają się jeszcze rzadziej.

Jak się rozliczamy?

Przy korzystaniu z naprawy samochodu na koszt ubezpieczyciela, większość kierowców (70 procent) decyduje się na wariant bezgotówkowy. Tak więc wszelkie rozliczenia finansowe odbywają się między ubezpieczycielem a wskazanym przez Klienta serwisem samochodowym. Zaledwie 28,6 procent kierowców decyduje się na wariant gotówkowy i samodzielne rozliczanie z warsztatem.

Naprawa na własny koszt a AC

W przypadku ubezpieczenia AC obowiązuje jasna procedura. Musimy najpierw zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, a dopiero później możemy zająć się naprawą samochodu. Bardzo często zgłoszenie szkody wiąże się z wizytą rzeczoznawcy (wszystko zależy od wielkości szkód). Jeżeli przedwcześnie zajmiemy się naprawą samochodu, ubezpieczyciel może nam nie wypłacić odszkodowania, gdyż znacznie trudniej będzie nam udowodnić zaistniałe szkody i poniesione koszty. Ubezpieczyciel ma najczęściej 30 dni na likwidację takiej szkody, a więc na wypłatę odszkodowania AC.  Musisz wiedzieć też, że jeżeli nie zgodzisz się z decyzją ubezpieczyciela lub wysokością odszkodowania, zawsze masz prawo odwołać się od takiej decyzji.

Ubezpieczenie AC a naprawa w ASO

By sprawdzić, czy nasza polisa AC obejmuje też naprawy w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, trzeba zapoznać się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To właśnie w OWU znajdują się najważniejsze zapisy, które charakteryzują naszą polisę ubezpieczeniową. Dlatego też przed zakupem ubezpieczenia AC, warto sprawdzić czy nasz ubezpieczyciel uznaje taką formę naprawy pojazdu. Generalnie warto korzystać z takiej opcji, gdyż firmy ubezpieczeniowe mają większe zaufanie do serwisów ASO niż do prywatnych warsztatów samochodowych. Najlepiej jak Autoryzowana Stacja Obsługi znajduje się na liście serwisów, z którymi ubezpieczyciel ściśle współpracuje. Wtedy możemy mieć pewność, że naprawa samochodu oraz wszelkie rozliczenia pomiędzy serwisem a ubezpieczycielem odbędą się bardzo szybko i sprawnie.

Dowiedz się więcej o zakresie Autocasco oraz tego co znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia z poradnika AC Liberty Direct

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony