Akumulatory samochodowe: po letnich upałach nadchodzą siarczyste mrozy
Auto

Gdy zbliża się zima, należy przygotować samochód do eksploatacji w niskich temperaturach. Około 40% awarii samochodów jest spowodowanych niesprawnością akumulatora. Czy Twój akumulator przetrwa zimę? Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest sprawdzenie jego stanu w warsztacie.

akumulatorWielu kierowców sądzi, że dla akumulatorów szkodliwe są tylko niskie temperatury. Tymczasem to wysokie temperatury rozpoczynają proces degradacji. Optymalna dla akumulatora samochodowego temperatura otoczenia wynosi ok 20°C. Ostatnie lato było nie tylko długie, ale także gorące, temperatura  w Polsce często przekraczała 30°C.

Wysokie temperatury prowadzą do samoczynnego rozładowywania się akumulatora i powodują szybsze starzenie się elementów elektrochemicznych. Problemy z tym związane pozostają niewidoczne przez okres lata i jesieni, ale dają o sobie znać zimą, gdy uruchomienie silnika wymaga dostarczenia znacznie większej ilości energii. Wysokie temperatury prowadzą do samoczynnego rozładowywania się akumulatora i powodują szybsze starzenie się elementów elektrochemicznych.

W miarę starzenia się akumulatora spada jego wydajność, ponieważ korozja i zasiarczanie uniemożliwiają jego pełne naładowanie. Jeśli kontrola wykaże, że akumulator powinien zostać wymieniony, zadanie to należy powierzyć warsztatowi. Badanie stanu akumulatora pozwala wychwycić moment, grożący awarią. Dlatego też przynajmniej raz w roku, najlepiej przed zimą, należy sprawdzić stan akumulatora w warsztacie. Pozwoli to uniknąć unieruchomienia pojazdu oraz dodatkowych kosztów i kłopotów.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony