15 lat ŠKODY SUPERB
Auto
ŠKODA SUPERB świętuje swoje piętnaste urodziny. Od debiutu w 2001 roku współczesna odsłona flagowego modelu czeskiej marki powstała już w blisko 900 000 egzemplarzy podzielonych na trzy generacje. Od marca 2015 roku sprzedano już ponad 100 000 egzemplarzy najnowszego, trzeciego wydania tego jednego z największych bestsellerów samochodowej klasy średniej. Przez ten czas ŠKODA SUPERB stała się synonimem ponadczasowo eleganckiego designu, ponadprzeciętnej przestrzeni oraz najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w służbie bezpieczeństwa i komfortu. skoda_superbSwoim przełomowym, ekspresyjnym designem i innowacyjną technologią najnowsza ŠKODA SUPERB wprowadziła czeską markę w nową erę: dzięki wyrazistemu stylowi nadwozia, wyszukanym systemom wspomagającym bezpieczeństwo i komfort jazdy, dynamicznym i oszczędnym zarazem jednostkom napędowym, największej dostępnej przestrzeni w segmencie oraz licznym rozwiązaniom „Simply clever”, obecna generacja modelu zapracowała sobie na miano jednej z najbardziej atrakcyjnych pozycji rynkowych klasy średniej.

Liczne osiągnięcia modelu są regularnie dostrzegane i nagradzane w wielu krajach Europy, gdzie model dostał tytuł Samochodu Roku. SUPERB został wyróżniony także prestiżową nagrodą „Red Dot Award” za wybitny design produktowy.

Najpełniej błyskotliwy sukces tego modelu oddają jednak liczby: od momentu rynkowego debiutu trzeciej generacji w marcu 2015 roku wyprodukowano go już w ponad 100 000 egzemplarzy. Łącznie czeski producent wyprodukował już blisko 900 000 pierwszej, drugiej i trzeciej odsłony modelu.

Początki dużych, reprezentacyjnych limuzyn ŠKODY sięgają pionierskich czasów przemysłu samochodowego. W roku 1907 model Laurin & Klement FF stał się pierwszym automobilem napędzanym silnikiem ośmiocylindrowym w całej Europie Środkowej. W latach 20. niezwykle luksusowa ŠKODA HISPANO-SUIZA była jednym z wozów wożących pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Garrigue’a Masaryka.

W latach 30. ogromne wrażenie robiła ośmiocylindrowa ŠKODA 860, do czasu gdy w 1934 na rynek wkroczył 640 SUPERB. Podobnie jak najnowszy model czeskiej marki noszący to samo imię, jego przodek także wyznaczał nowe standardy technologiczne. Od strony konstrukcyjnej przedwojenny SUPERB był wsparty na modelu POPULAR, a jego 2,5-litrowy sześciocylindrowy silnik generował moc 55 KM.

Napęd w formie wału Cardana był poprowadzony przez ramę rurową. Zamiast nadal popularnych wtedy amortyzatorów ciernych wykorzystano znacznie bardziej zaawansowane zawieszenie niezależne przedniej i tylnej osi. Zastosowane rozwiązania przyczyniły się do uzyskania znacznie sztywniejszej konstrukcji przy ograniczeniu sił działających na nadwozie. Hale produkcyjne ŠKODY opuściło zaledwie około 200 egzemplarzy tego historycznie ważnego modelu.
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony