Minimalizm we wnętrzu – maksimum stylu

Duże, gładkie powierzchnie, minimum aranżacji i proste zabudowy. Minimalizm szturmem wdarł się do wnętrzarskich trendów i nie ma zamiaru ich opuszczać. Jakie rozwiązania zastosować, aby ten styl sprawdzał się jak najlepiej?

minimalizmStyl minimalistyczny zakłada, że im mniej tym lepiej. Wszelkie ozdoby muszą być praktyczne, a rzeczy powinny zostać ograniczone do tych absolutnie niezbędnych. Trzy słowa, które wyznaczają tory tego nurtu to prostota, perfekcja oraz wyciszenie. Nic nie powinno rozpraszać naszej uwagi. Jednak nie ogranicza się to tylko do dekoracji – istnieją również elementy użytku codziennego, które świetnie potrafią wpasować się w ten coraz modniejszy styl.

Mniej znaczy więcej

Projektowanie wnętrz w oparciu o styl minimalistyczny nie może ograniczać się do pozbycia się wszelkich dekoracji. Konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które będą wyglądać jak najbardziej stylowo i elegancko, przy zachowaniu jak największej funkcjonalności. – Zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązania zwłaszcza w strefie kuchennej. Istnieją produkty, które mimo mniejszej liczby elementów wykończeniowych, są bardziej praktyczne – mówi Michał Kichler ekspert ds. wyposażenia meblowego w firmie Häfele – Warto tutaj zwrócić uwagę na przykład na system push-to-open, pozwala na zastosowanie frontów bezuchwytowych, a otwieranie szafek z jego pomocą jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć na front i otworzy się on sam – dodaje. We wspomniany system jest wyposażony na przykład podnośnik do klap Free flap 1.5H. Dodatkowo jego wersja z tworzywa pozwala na estetyczną aranżację mebla, co jest kluczowe przy stylu minimalistycznym.

Ważne też, żeby meble tworzyły spójną całość. – Tutaj z pomocą przychodzi system frontów składanych Finetta Spinfront. To doskonała odpowiedź na potrzebę jednolitej  zabudowy powierzchni kuchennej. Znacząco podniesie to estetykę wnętrza, kiedy kuchnia jest połączona z salonem – tłumaczy Michał Kichler.

Co do salonu?

Salon, który często pełni rolę wizytówki naszego mieszkania, w stylu minimalistycznym musi być przede wszystkim stylowy. Tutaj również musimy pamiętać o małej liczbie dodatków i dużej funkcjonalności każdego elementu. Jeżeli salon jest połączony na przykład z garderobą, dobrym pomysłem będzie zastosowanie w niej drzwi przesuwnych. – Dzięki temu nie zwracamy na nią tak dużej uwagi. W dodatku fronty przesuwne typu Flatfront są bardzo estetyczne i dobrze wkomponowują się w pomieszczenie – mówi Michał Kichler. – Ważne jednak, żeby system, na który się zdecydujemy, odznaczał się dużym udźwigiem i był bezawaryjny. Takie rozwiązanie daje nam Finetta Flatfront, gdzie w pozycji zamkniętej drzwi znajdują się w jednej płaszczyźnie tworząc dużą, jednolitą powierzchnię – dodaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie jest optycznie większe.

Kolory – oszczędniej z lepszym efektem

Wybierając barwę, która pojawi się na naszych ścianach, powinniśmy być szczególnie ostrożni. Kolory powinny być stonowane i jednolite. Lepiej darujmy sobie odważne wzory, które mogą zaburzyć atmosferę minimalizmu. Modne jest jednak przełamywanie chłodnych barw na ścianie, mocniejszymi kolorami mebli. Połączenie bieli z krwistą czerwienią może nadać pomieszczeniu charakteru, którego nie sposób zapomnieć. Ciekawym rozwiązaniem może być również zieleń oraz brąz.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony