Minimalistycznie i z charakterem - idealne mieszkanie w męskim stylu?

Prostota jest dziś modna - szczególnie wyraźnie widać dominację tego trendu w aranżacji wnętrz. Styl minimalistyczny nie jest już domeną awangardy - można śmiało stwierdzić, że wszedł „pod strzechy”. Czy w związku z tym staje się masowy i brakuje mu charakteru? Wszystko zależy od pomysłowości. Jedno jest pewne - minimalizm w wystroju wnętrz ma wiele wspólnego z funkcjonalnością - a taki „dwupak” to coś, co szczególnie przemawia do wyobraźni mężczyzn.

Prosto nie znaczy - zwyczajnie!

„Diabeł tkwi w szczegółach”, a „mniej znaczy więcej” - te popularne powiedzenia bardzo pasują do tego, co możemy wyczarować we własnym domu czy mieszkaniu i to niezależnie od jego powierzchni i warunków przestrzennych. Aby prostota nie była nudna, potrzebuje odpowiedniej oprawy, a żeby nadal była „prosta”, nie może być przeładowana detalami.

Aranżując kolejne pomieszczenia w domu warto zawsze pamiętać o tym, co miała do powiedzenia Coco Chanel - szczególnie, jeśli chcemy mieszkać w komfortowym i atrakcyjnym pod względem estetycznym domu. Słynna kreatorka doradzała każdemu, kto chciał wyglądać gustownie, by przed wyjściem z domu zrezygnował z jednego dodatku, nawet w szczegółowo przygotowanej stylizacji.

To tajemnica sukcesu, nie tylko w modzie, ale również w aranżowaniu wnętrz.

Co zrobić, żeby było wygodnie, funkcjonalnie i zarazem niebanalnie?

Warto postawić na „bazę”, czyli materiały, kształty, kolory sprawdzone i popularne, ale to jak je razem skomponujemy będzie już decydowało o oryginalności albo… wtórności całego zestawienia.

Jeśli chcemy zaaranżować całe mieszkanie od początku albo nadać mu nowego klimatu - pamiętajmy, żeby każde pomieszczenie, nie tracąc swojego indywidualnego charakteru, było w jakimś stopniu spójne z innymi i współtworzyło jednorodny obraz całości. Wtedy osiągniemy aranżacyjny sukces - nowoczesne wnętrza o zindywidualizowanym charakterze, które nie są jedynie prostym odwzorowaniem katalogów.

Mix materiałów

Cegła, drewno, szkło, stal nierdzewna, beton - w salonie, łazience, przedpokoju, kuchni? OK.! Niby nic nowego, ale jeśli połączymy je np. na zasadzie kontrapunktu? Ciepłe drewno i szkło, albo/i stal nierdzewna? Dodajmy do tego kilka źródeł światła i kwiaty w designerskich donicach…

Nie mamy tu raczej na myśli drobnego, pastelowego, utrzymanego w odcieniach różu kwiecia… Kwiaty (wbrew pozorom) nie przynależą jednak wyłącznie do kobiecego świata. Bez problemu znajdziemy także zielone „wcielenia” tak lubianego przez większość z nas minimalizmu - brak tego „elementu” - kojącego oczy i po prostu żywego, może spowodować, że surowość stylu będzie nieco przytłaczająca.

Salon i pokoje

W zasadzie możemy dziś korzystać z niemal nieskończonych możliwości w zakresie projektowania każdej przestrzeni. Jaki jest salon naszych marzeń? Duży metraż to tym samym wiele możliwości, co nie oznacza, że nawet niewielki pokój nie podda się naszym aranżacyjnym zabiegom.

I w jednym, i w drugim przypadku możemy np. urozmaicić geometrię pomieszczenia dzięki zainstalowaniu ścianek działowych (lekkich konstrukcji ze szkła lub stali nierdzewnej). W ten sposób możemy (pamiętając o stylistycznej jedności) wprowadzić nieco odrębności w danym pomieszczeniu.

Chodzi tu m.in. o grę kolorów. Monochromatyczne tło warto przełamać wyrazistszym akcentem - nie musi to być tradycyjny obraz w ramkach. Skorzystajmy z możliwości, jakie stwarza nam dziś technika - m.in. druki UV - prezentujące się elegancko i niebanalnie na wielu powierzchniach - od płótna, przez papier, szkło, po aluminium. Czeka na nas tysiące gotowych wzorów, bez przeszkód możemy też zlecić wykonanie indywidualnego projektu (np. bazując na własnej kolekcji zdjęć).

Podobny efekt uzyskamy tworząc zestawy mebli. Minimalizm wyrażający się szczególnie dobitnie w zdecydowanej i prostej formie mebli warto uwypuklić i jednocześnie przełamać np. komodą w stylu retro, która (o dziwo!) będzie prezentować się co najmniej niebanalnie nie tylko w salonie czy w towarzystwie minimalistycznego łóżka w sypialni, ale również w łazience!

 

Biblioteki wracają do łask?

Co prawda wciąż mówi się o kryzysie na „rynku” czytelnictwa, z drugiej strony - bogate księgozbiory to coś, co wielu z nas kojarzy się właśnie z domową przestrzenią, czy może raczej w tym przypadku… przystanią.

Niektórzy realizują swoje marzenia i decydują się na zorganizowanie pokoju-biblioteki, nawet jeśli (z pozoru) nie dysponują wystarczająco dużą przestrzenią. Niedawno jeden z portali promujących czytelnictwo ogłosił konkurs fotograficzny, w ramach którego można było zaprezentować swoje domowe księgozbiory.

„Wariacji na temat” pojawiło się naprawdę wiele - niemal wszystkie twórcze, z indywidualnym charakterem, przy tym pomysłowe i funkcjonalne, tak by jednocześnie pełnić rolę podstawową - półek na książki i zarazem czytelni - miejsca, w którym możemy oddawać się pasji czytania, a czasem „tylko” odpoczywania w nie do końca zwyczajnym pomieszczeniu.

Łazienka czy SPA, a może artystyczna instalacja?

SPA tylko dla kobiet? Warto „zaryzykować” i jeśli niespecjalnie mamy ochotę oddawać się profesjonalnym zabiegom odmładzającym, spróbujmy zorganizować sobie własny salon odnowy biologicznej właśnie w łazience - w końcu to miejsce, w którym powinniśmy zażywać relaksu.

A ten zapewnimy sobie, jeśli sprzyjać nam będą kolory i inne wizualne aspekty aranżacji. Zainwestujmy np. w nietypową kabinę prysznicową - „zwykłe” szkło kontra szkło z nadrukiem prezentującym krajobraz „uchwycony” na zdjęciu podczas ostatnich wakacji? Szczególnie po ciężkim dniu - docenimy realizację takiego designerskiego pomysłu.

Podobny efekt możemy otrzymać, jeśli do typowych płytek dołączymy np. ścianę ze stali nierdzewnej (z wybranym wzorem perforacyjnym) albo wybierzemy ten właśnie materiał jako „towarzyszący” całej łazienkowej armaturze (w takiej obudowie świetnie prezentować się będzie m.in. wanna). Do łazienki możemy też wprowadzić cieplejszy „wizerunkowo” akcent - czyli np. półki w stylu vintage.

Apetyczna kuchnia

Kolejny „domowy” mit, z którym musi się zmierzyć wielu mężczyzn to sfera związana z kuchnią. Coraz częściej ta rzekoma domena kobiet zostaje zaanektowana (z pożytkiem dla obu stron) właśnie przez mężczyzn i ma to swój wyraz również w samym wyglądzie kuchni. Oczywiście tu również sprawdzi się minimalizm i typowa dla niego funkcjonalność. Sprzyja to zarazem zachowaniu wysokiego standardu higieny, co w kuchni ma znaczenie szczególne.

Proste meble, naturalne materiały, w połączeniu z bogactwem kuchni, czyli owocami, warzywami czy ziołami - tworzą całkiem udane, a nawet smaczne połączenie.

Do drewna i płytek dołączmy albo zastąpmy je modnymi ostatnio szklanymi płytami - w przestrzeni między półkami i odpowiednio oświetlone, odmienią każda kuchnię (można zamówić zarówno szklane płyty w jednym kolorze, jak i z każdym niemal nadrukiem). Dzięki temu uzyskamy zarazem tak często oczekiwany efekt indywidualizacji przestrzeni.

W aranżacji wnętrz, jak w życiu, liczy się odwaga i warto na nią postawić - w innym przypadku trudno liczyć na naprawdę dobre rozwiązania i efekty!

Konsultacja: http://decoplanet.pl/

Artykuły powiązane

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony