Ocieplenie domu cz.1 - kupujemy i ważymy styropian

Na początku decydujemy jaki styropian zastosujemy. W naszym przypadku będzie to 15 cm styropianu grafitowego. Rozwiązanie to okazało się tańsze niż 20 cm styropianu białego, tańsze też będą parapety zewnętrzne i dyble. Przy okazji warto rozważyć zakup styropianu na podłogę. Zsumowanie całego zapotrzebowania na styropian oraz niezbędnego kleju i pozostałych dodatków takich jak siatki, narożników i kołków może pozwolić na zamówienia transportu bezpośrednio z fabryki. W takiej sytuacji warto zadzwonić do przedstawiciela regionalnego.  Ja otrzymałem od przedstawiciela cenę niższą o 16zł na metrze sześciennym niż w dziale sprzedaży w fabryce.  Była to cena niższa od najlepszej oferty na allegro.  Na pozostałe elementy niezbędne do ocieplenia domu również otrzymałem dużo niższe ceny niż w składzie budowlanym. Styropian zakupiliśmy w firmie Polstyr. Zgodnie z hasłem głoszonym przez Stowarzyszenie Producentów Styropianu, do którego należy firma Polstyr ważymy styropian...

Zaufanie ma wzbudzić opakowanie z nadrukowaną wagą metra sześciennego 12,5kg. Chwyt marketingowy, czy zapewnienie kupującego że produkt jest wysokiej jakości?

Kładziemy na wagę styropian o wymiarach 100x50x15cm czyli 0,075m3

Jak widać waga 0,075m3 wynosi  871 gramów, czyli jeden metr sześcienny waży 11613,33 gramów, co oznacza prawie 1kg mniej od wagi deklarowanej na opakowaniu!

Chwyt marketingowy!

Teraz stawiamy na wagę styropian dach/podłoga ma ważyć minimum 15kg/m3.

Płyta ma wymiary 100x50x3cm czyli 0,015m3 :

Waga jak widać 216gramów, czyli 1m3 waży 14,4kg. Ponad pół kilograma mniej niż powinien!

Kolejne rozczarowanie!

Oczywiście można dyskutować o tolerancjach, ale tu warto zaznaczyć, że żadna mierzona przez nas płyta nie miała 1m.

Zaraz pojawiły się wyrzut sumienia: trzeba było kupić porządny styropian od powszechnie uznanych producentów. Czy słusznie?

Kupiliśmy paczkę styropianu dach/podłoga firmy Austrotherm i …. cieszymy się, że nie przepłaciliśmy też nie ważył 15kg/m3.

Wyrzutów nie ma - jest niesmak.

Teraz nie dziwi fakt, że próba zaproszenia producenta do współpracy przy opracowywaniu tego materiału zakończyła się niepowodzeniem.  Fakt, że żaden z producentów styropianu nie zareagował na propozycje współpracy daje dużo do myślenia.

Ciekawe ile wynosi tak naprawdę współczynnik przenikania ciepła? Ma to duże znaczenie przy obliczeniu zapotrzebowania na ciepło i dobór kotła grzewczego. Jeżeli różnica w wadze wynosi ponad 14% to współczynnik lambda z 0,031 wzrasta do 0,03534? NIE! Nie istnieje prosta zależność pomiędzy wagą a współczynnikiem lambda. Według tablicy korelacji przy wadze 11,6kg/m3 współczynnik będzie wynosił 0,0318 czyli w przybliżeniu 0,032! Taką informację otrzymałem od pana Dyrektora z firmy Polstyr. Nie ma więc o co kruszyć kopi. Parametr wagi jest istotny przy odporności np. na ściskanie, czyli przy styropianie podłogowym.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nie tylko ludzie doceniają komfort cieplny styropianu:

Jak zobaczymy dziury w naszym styropianie to warto sprawdzić co się w nim zalęgło!

W następnej części spróbujemy przykleić styropian do ściany.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony