Koszule na miarę
Wiadomości
Wpisany przez Michał Nowicki   
niedziela, 16 sierpnia 2009 19:41

Dlaczego koszula uszyta na miarę jest bliższa ciału... czyli mini przewodnik, jak kupować koszulę, o niuansach, na które warto zwrócić uwagę, o trendach i nieśmiertelnej klasyce oraz o wyższości koszuli uszytej na miarę nad gotową ze sklepu.

Po czym poznać jakość koszuli

Kupując koszulę, mężczyźni najczęściej skupiają się na walorach estetycznych i zapominają o tym, by przyjrzeć się kilku detalom, które świadczą o jej jakości. A to pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą powstać już w trakcie jej noszenia albo po pierwszym praniu. Zasadą jest, że wysokiej jakości garderoba nie zmienia koloru ani rozmiaru z upływem czasu.

Dobrej jakości koszulę najłatwiej rozpoznać po tkaninie… Jednym z najszlachetniejszych materiałów, używanych do ich szycia jest egipska bawełna. Ten materiał jest tak delikatny, że w dotyku przypomina jedwab, a do tego jest przewiewny i bardzo trwały. Ceniący wysoką jakość producenci koszul, jak Da Vinci, najczęściej zamawiają tkaniny w sprawdzonych włoskich manufakturach, które posiadają wielowiekowe doświadczenie w ich produkcji.

Szlachetność koszuli zdradzają też detale szycia: np. gęstość szwu, staranność wykończenia kołnierzyka i mankietów oraz guziki z masy perłowej zamiast plastiku.

Niewielu kupujących koszule jest świadomych ogromnej ilości rodzajów kołnierzyków i mankietów. Na przykład w ofercie koszul szytych na miarę przez  Da Vinci są 42 modele kołnierzy i 12 typów mankietów. Ten klasyczny kanon jest nieco modyfikowany na potrzeby współczesności. Gdy modne stały się duże zegarki Da Vinci wprowadził możliwość uszycia koszuli z poszerzonym mankietem, tak by zegarek mógł się swobodnie wysuwać.

Klasyka i przenikanie się stylów

W modzie oficjalnej i wieczorowej projektanci co sezon sięgają po elementy z klasyki ubioru i uwspółcześniają je za sprawą nowoczesnych tkanin i technik krawieckich. Klasyka narzuca ograniczenia swobodzie twórczej projektantów, więc można powiedzieć, że w tym przypadku moda zatacza koła. Na przemian pojawiają się garnitury jedno i dwurzędowe.  Marynarki konstruowane blisko ciała, bądź urywające sylwetkę. Spodnie o szerokich nogawkach, bądź bardzo wąskie kończące się ponad kostką. Koszule o rozmaitych rodzajach kołnierzyków, czy mankietów. Aby sprostać nowym trendom projektanci bawią się elementami klasyki. Mieszają  klasyczny styl angielski, francuski i włoski, w ten sposób dają modzie męskiej wciąż nowe rozwiązania. Angielskie kraty nabierają nowego wyrazu  w bliskiej ciału włoskiej stylistyce. Podobnie odważna włoska kolorystyka sprawdza się klasycznych angielskich koszulkach polo. Dużo większa swoboda panuje oczywiście w przypadku stylu casualowego, brak sztywnych reguł daje projektantom swobodę w doborze i mieszaniu tkanin, faktur i kolorów.

Nowością jest coraz bardziej swobodne mieszanie się stylów, casualowego z wieczorowym i oficjalnym. Np łączenie wieczorowej marynarki z jeansami, casualowych koszul z muchą, czy sportowych butów z garniturem. Od kilku sezonów moda męska coraz śmielej czerpie z damskiej szafy... Na światowych wybiegach pojawiały się koszule w ostrych fluoroscencyjnych kolorach, czy uszyte z prześwitujących lub przezroczystych tkanin.

Dlaczego warto szyć koszula na miarę

Niezależnie od tego czy preferujemy styl awangardowy, czy wolimy pozostać wierni klasyce, zasadą jest, że koszula powinna nienagannie leżeć i to niezależnie od typu sylwetki. Ten efekt można osiągnąć jedynie zamawiając uszycie koszuli na miarę. „Kupowanie koszul w sklepie a szycie ich na miarę, ma się tak, jak jedzenie w fast foodzie do kolacji w eleganckiej restauracji” – mówi Jacek Mozolewski stylista marki Da Vinci.

Tylko uszyta na miarę koszula zapewnia idealne dopasowanie ubrania do typu sylwetki. Pozwala na idealne wyeksponowanie atutów sylwetki, bądź ukrycie jej mankamentów. W każdym przypadku niezmiernie ważny jest każdy dodany bądź zdjęty centymetr w konstrukcji garnituru lub koszuli. Drugą ważną korzyścią jest ogromny wybór tkanin, kolorów i faktur, co pozwala tworzyć indywidualny styl. W trakcie spotkania z klientem, po zdjęciu miary, konsultanci Da Vinci prezentują klientom około 400 propozycji tkanin koszulowych. Podobnie jest z ofertą tkanin używanych do szycia garniturów. Warto podkreślić, że raz zdjęta miara zostaje w archiwum Da Vinci. To pozwala klientom marki na zamawianie koszul przez Internet bądź telefon. Jest to wyjątkowa usługa, której nie oferuje żadna inna firma w Polsce. Stali klienci marki regularnie otrzymują próbniki tkanin. Dzięki temu składając zamówienie wystarczy podać rodzaj materiału, by po upływie trzech tygodni otrzymać przesyłkę z koszulą uszytą na miarę. Przy każdym zamówieniu możliwa jest zmiana rodzaju kołnierzyka, czy mankietów.

Marka DaVinci osiągnęła mistrzostwo w szyciu koszul na miarę. Z usług firmy korzystają biznesmeni, politycy i osoby publiczne oraz klienci szukający koszul na specjalne okazje np. ślubnych czy smokingowych.

Michał Nowicki

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony