Święto Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków

Prezentacje prestiżowych szwajcarskich marek zegarkowych, eleganckie - niczym wyjęte z luksusowych sklepów stoiska, pokaz genialnej konstrukcji zegara bez widocznego mechanizmu oraz prelekcja pana Ambasadora Konfederacji Szwajcarii - Lukasa Beglingera na temat innowacyjności w branży zegarkowej. Wszystko to czekało na uczestników tegorocznego spotkania Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, które 13 czerwca br. odbyło się już po raz jedenasty.

 


Innowacyjność w branży zegarkowej - prelekcja Ambasadora Konfederacji Szwajcarii, Lukasa Beglingera

Prestiż tegorocznego spotkania Klubu oraz jego wartość merytoryczna wzrosły dzięki obecności Ambasadora Konfederacji Szwajcarii - Lukasa Beglingera.  W swojej prelekcji, Pan Ambasador podjął się tematu innowacyjności w branży zegarkowej.  Wskazał, że integralną częścią dla wynalazku jest jego komercyjny sukces wynikający z udanego rynkowego wdrożenia - w innym przypadku innowacja nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Pan Lukas Beglinger docenił również dokonania emigrantów, którzy osiedlili się w Szwajcarii, przywołał nawet nazwisko naszego rodaka - Antoniego Norberta Patka, współtwórcę dzisiejszej firmy Patek Philippe. Jak przekazał pan Ambasador Lukas Beglinger, szwajcarskie zegarki stanowią 2,5 proc. światowej produkcji, przy czym stanowi to 55% wartości rynku czasomierzy. Zaznaczył też, że pozycja lidera w branży nie jest podarowana Szwajcarii bezterminowo, a wskazując jako przykład smart zegarki podkreślił, że należy postawić na innowacyjność i starać się, aby utrzymać tę wysoką pozycję szwajcarskiego zegarmistrzostwa w świecie.

  • Genialna konstrukcja zegara Karola Romana

Pan Karol Roman, genialny konstruktor zaprezentował swój projekt – zegar, który perfekcyjnie wskazuje czas, mimo, że nie posiada  (widocznego) mechanizmu.

  • Najnowszy smartwatch marek Alpina i Frederique Constant

Siostrzane marki wprowadziły w tym roku do swojej oferty zegarki typu smartwatch. W związku z czym ich przedstawiciel, pan Pim Koeslag, przedstawił ogólne założenia tego rodzaju zegarków i zaprezentował najnowszy model smartwatcha.

  • Marka Victorinox Swiss Army i 130 ekstremalnych testów wytrzymałości zegarka

Prezentację marki Victorinox Swiss Army poprowadził dobrze znany w klubowych kręgach pan Igor Pluciński. Elementem jego ekspresyjnego przedstawienia było zaprezentowanie testów, jakie przeprowadzała marka Victorinox, by upewnić o najwyższej odporności zegarków na czynniki zewnętrzne. Zamrożenie w bryle lodu, odmrożenie poprzez użycie palnika gazowego (co w sposób skokowy podnosi temperaturę),  widowiskowy eksperyment z upadkiem zegarka na beton, przepierka w pralce automatycznej – to kilka ze 130 różnych testów, których doświadczył zegarek marki Victorinox. W istocie, ślady przeprowadzonych testów widać, ale jak przekonywał prowadzący „zegarek żyje i poprawnie mierzy czas”.

  • Marka Breva i zegarek prognozujący pogodę

Breva jest jedną z najmłodszych marek w gronie szwajcarskich producentów czasomierzy. Nie dziwi więc fakt, że jest jeszcze mało znana na polskim rynku zegarkowym. Dwa lata temu marka zaprezentowała swój pierwszy zegarek Breva, którego nazwa pochodzi od określenia „La breva” ciepłego wiatru, wiejącego nad jeziorem Como na południowej granicy Szwajcarii. Nawiązanie to było przemyślanym zabiegiem, gdyż założeniem producenta jest konstruowanie wyłącznie mechanicznych zegarków i to takich, które umożliwiają prognozowanie pogody.

  • Premierowy pokaz zegarków marki JEANRICHARD

Czasomierze sygnowane marką JEANRICHARD są znane głównie w gronie najbardziej zagorzałych i dociekliwych miłośników. Zgodnie z historycznym przekazem, to właśnie Daniel Jeanrichard, kowal ze szwajcarskiej Jury, jest symbolicznym ojcem zegarmistrzostwa w Szwajcarii. Podróżujący przez Szwajcarię angielski kupiec, poprosił młodego wówczas Daniela Jeanricharda  o naprawę zepsutego czasomierza. Ten, nie dość że zegarek naprawił, to jeszcze zapamiętał jego konstrukcję. Podobny zegarek wyprodukował, a sztukę tę przekazał rodzinie, sąsiadom  oraz mieszkańców ojczystego regionu.

  • Podziękowania i klubowe wyróżnienia

Jak co roku na spotkaniach Klubu, wręczone zostały klubowe wyróżnienia – „Wskazówka”. Dyplom, w formie tabliczki, podpisali obecni na sali honorowi prezesi Klubu – Profesor Zdzisław Mrugalski i Władysław Meller oraz wiceprezes Eugeniusz Szwed. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się między innymi Jan Szymański - niezwykły zegarmistrz i nauczyciel na Klubowych Warsztatach, Paulina Piechota – szefowa salonu Hour Passion, która chętnie zaprasza i organizuje tam klubowe spotkania, Karol Roman – twórca polskiego, posiadającego unikatowe, indywidualne rozwiązania zegara typu „Atmos” oraz Dariusz Chlastawa – za co najmniej pięcio-sześcioletnie kierowanie Klubem i organizację Spotkań Klubowych.

Każdy z prowadzących prezentację otrzymał podziękowanie klubowe wykonane w formie tabliczki. Dla producentów jest to dowód uznanie wyrażony przez Klub, którym chętnie chwalą się w swoim zawodowym gronie.


 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony