Buty nie tylko na luty

Jak zapewnić stopom optymalne warunki zimą? Co robić, by jak najdłużej zachować właściwości termoizolacyjne buta? W jaki sposób chronić wodoodporność obuwia? To kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera.

 

lestaSuszenie, czyszczenie i impregnacja. Te trzy czynności to podstawa pielęgnacji obuwia. Nie mniej ważne jest też odpowiednie przechowywanie. Warto o to zadbać szczególnie zimą, kiedy buty narażone są na częsty kontakt ze śniegiem, solą i mrozem. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że swoje właściwości termoizolacyjne i wodoodporne zachowają przez długi czas. Warto więc poświęcić chwilę na zadbanie o ulubione pary botków, trzewików czy kozaków.

Lico na medal

Sól, którą są posypywane chodniki, a także duża wilgoć i mróz, to najwięksi wrogowie skórzanych powierzchni. Aby z nimi wygrać, warto stosować się do kilku podstawowych zasad pielęgnacji obuwia. Zabrudzenia dobrze usunąć przy użyciu wilgotnej gąbki. Jeśli na butach widoczne są zacieki z soli, warto dodać do wody octu lub detergentu. Pastę do butów należy dostosować do koloru i rodzaju skóry. Przed jej zastosowaniem dobrze będzie upewnić się, że buty są suche. Środek ten warto wetrzeć przy pomocy szmatki, gąbki lub miękkiej szczotki. Po dwudziestu minutach od nałożenia można przystąpić do polerowania butów. Warto wykorzystać w tym celu miękki, bawełniany materiał. – Aby uchronić skórę przed przemakaniem i pękaniem, dobrze ją zaimpregnować. Warto użyć w tym celu dedykowanych produktów, dostępnych w salonach obuwniczych – mówi Marta Rondoś, reprezentująca markę obuwniczą Lesta. Szczególnie w przypadku obuwia posiadającego membrany, takiego jak np. buty trekkingowe, należy używać specjalnie  do tego przeznaczonych preparatów.

Długa młodość zamszu

Wyjątkowo starannej pielęgnacji wymagają buty wykonane z zamszu, nubuku i weluru. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto je najpierw osuszyć. Następnie dobrze będzie usunąć z nich zabrudzenia. – W przypadku skóry zamszowej lub nubukowej najlepiej sprawdzą się szczotki z żyłki. Do weluru, który ma dłuższe włosie, odpowiednia będzie nieco ostrzejsza szczotka miedziana. Można też użyć specjalistycznych kostek do czyszczenia obuwia lub pianki z nanocząsteczkami, przeznaczonej do usuwania brudu z zamszu – radzi Marta Rondoś.  Sprawdzić się też mogą domowe sposoby, takie jak roztwór szklanki mleka z sodą oczyszczoną. Należy nanieść substancję na czysty, suchy kawałek materiału, a następnie dokładnie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni butów. Po tym zabiegu dobrze będzie przetrzeć je lekko wilgotną gąbką. Do obuwia z zamszu i weluru, które mokrą zimę raczej powinno przeczekać w szafie, należy też używać specjalistycznych środków impregnujących. Buty wykonane z nubuku, odpowiednio zabezpieczone, mogą  służyć bez względu na warunki atmosferyczne.

Na każdy but

Pielęgnacja obuwia zimowego to nie tylko czyszczenie, pastowanie i impregnacja. Bardzo ważny jest też sposób przechowywania. Najlepiej jest chować buty do specjalnej szafki. Można też do środka włożyć prawidła, które wyprostują zgięcia na skórze i pomogą zapobiec odkształceniu. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest też suszenie obuwia. Bezwzględnie  powinno ono odbywać się w temperaturze pokojowej. – Buty należy osuszać z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer. Punktowe nagrzanie powierzchni może sprawić, że skóra się zdeformuje. Warto wypełnić wnętrze obuwia szarym papierem i wymieniać go co jakiś czas, co przyspieszy proces suszenia – informuje Marta Rondoś. Dobrze jest też pamiętać o odstawieniu butów na 24 godziny po każdym użyciu, aby przeschły. Najlepiej będzie wyjąć z nich także wkładki. Dodatkowo można sięgnąć po specjalne spray’e dezynfekujące, które przeciwdziałają rozwojowi bakterii czy grzybów.

Zimowe buty są przeznaczone do użytkowania w wymagających warunkach pogodowych, dlatego o preparatach do  ich zabezpieczenia warto pomyśleć już podczas zakupu. Nie oznacza to jednak, że takie obuwie zniesie wszystko. Dlatego, a także dla własnej wygody, warto w szkole czy w pracy zmieniać je na lżejsze modele. Dzięki temu botki, trzewiki czy kozaki nie stracą swoich właściwości i będą służyć wiele sezonów.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony