Co przyda się podczas wakacji pod namiotem?

Jeśli planujemy urlop na polu namiotowym, to warto wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, a także tych mniej potrzebnych, ale poprawiających komfort biwakowania. Co wziąć, by czuć się przygotowanym na każdą sytuację?

biwakSą rzeczy, bez których nie da się biwakować, czyli namiot, śpiwór i karimata, meble turystyczne czy latarka. Istnieją też takie, bez których można się obejść, ale ich zabranie znacznie ułatwi życie na campingu. Oto krótka lista akcesoriów, które warto zapakować do samochodu, wybierając się na urlop pod namiotem.

Trio do spania – namiot, śpiwór i materac

Namiot to podstawa wyposażenia na campingu, bo to w końcu turystyczny domek. Jego wielkość jest uzależniona od liczby osób w nim nocujących. Niektóre modele są wyposażone w przedsionek oraz tropik, dzięki którym ma się do dyspozycji więcej miejsca. Aktualnie dostępne w sklepach namioty są łatwe w montażu i demontażu oraz stosunkowo lekkie. Stelaż jest wykonany z włókna szklanego, a poszycie z poliestru. Są odporne na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, wiatr i słońce.

Drugą niezbędną podczas biwakowania rzeczą jest śpiwór, którego grubość powinna być dostosowana do panujących warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę na parametr „poziom komfortu”. Jeśli ma nam służyć podczas letnich wakacji, to nie może być to śpiwór zimowy. Z kolei jeśli wybieramy się na zimowy biwak, to nie może to być typowo letni śpiwór. Nowoczesne śpiwory posiadają podszewkę, która chroni przed utratą ciepła, a system Thermolock zapewnia jednolitą temperaturę wewnątrz, bez straty ciepła wokół zapięć. Jeśli jest to śpiwór typu mumia, to kaptur ogrzewa głowę i szyję. Dwustronnie odpinany zamek pozwala schłodzić dolną część ciała bez konieczności odkrywania ramion.

Materac nie jest konieczny, gdyż można spać na karimacie czy jej dmuchanej wersji. Jednakże komfort spania na materacu jest na pewno większy. Śpi się na nim jak w prawdziwym łóżku. Dobrej jakości materace wyposażone są w system zapobiegający stopniowemu wydostawaniu się powietrza. Po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca. Jeśli na biwak zabieramy materac, to na pewno przyda się pompka ręczna, dzięki której łatwo i szybko go napompujemy bez konieczności mozolnego nadmuchiwania. Co więcej pompka przyda się nie tylko do pompowania, ale także opróżniania materaca.

Meble turystyczne

Meble campingowe to niezbędny element, który zapewni miejsce do siedzenia, spożywania i przygotowywania posiłków oraz biesiadowania. Są to zarówno krzesełka i stoliki turystyczne sprzedawane osobno, jak i składane zestawy piknikowe, które nie zajmują dużo miejsca podczas przewożenia.

Oświetlenie campingowe

Jeśli spędzamy urlop na campingu, to warto zaopatrzyć się w stosowne oświetlenie, które ułatwi funkcjonowanie po zmroku. W sklepach turystycznych można kupić zarówno lampy, jak i latarki campingowe. Te pierwsze sprawdzą się podczas nocnego biesiadowania czy jako oświetlenie wnętrza namiotu. Natomiast latarki są dobre do użytku podczas poruszania się po polu namiotowym. Są zasilane energią słoneczną albo na dynamo/korbkę. Co ważne, są odporne na deszcz. Latarki z kolei mają różne tryby świecenia i możliwość ładowania w samochodzie. Ich rękojeść jest ruchoma, dzięki czemu łatwo się je nosi. Latarka przyda się zwłaszcza wtedy, gdy musimy nocą udać się do łazienki.

Grill

Do wyjątkowo przydatnych na campingu akcesoriów zalicza się także grill. Jakże można by obejść się na biwaku bez tego urządzenia? Oczywiście w warunkach biwakowych najlepiej sprawdzi się grill węglowy. Ten gazowy byłby może lepszy, bo bez efektów dymienia, ale jednak jego gabaryty są za duże, by nadawał się do transportu. Ważne, by grill biwakowy miał kółka, które ułatwią jego przestawianie oraz półkę, która pozwoli na komfortową obsługę. Istotne jest także to, by wysokość rusztu była regulowana. Warto zainwestować w dobry grill, bo z pewnością przyda się na działce czy w ogrodzie albo podczas kolejnych wakacji.

Lodówka turystyczna

Nie jest to może niezbędne wyposażenie, ale na pewno przyda się zwłaszcza podczas upalnych letnich dni na campingu, kiedy miło jest wypić schłodzony napój. Może służyć także do przechowywania żywności. Dostępne są różne wielkości chłodziarek turystycznych. Zazwyczaj posiadają uchwyty ułatwiające przenoszenie. Można je podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Czas utrzymywania chłodu zależy od modelu. Tańsze modele nie chłodzą, lecz jedynie nadają się do przechowywania wcześniej schłodzonych produktów. Droższe chłodzą i dość długo utrzymują temperaturę (po odłączeniu od zasilania). Warto zabrać ze sobą wkłady chłodzące Freez Pack, które można używać nie tylko w lodówkach czy chłodziarkach turystycznych, ale także torbach termicznych i plecakach chłodzących. Są wypełnione nietoksycznym płynem i można je spokojnie myć w zmywarce.

Podróżny zestaw do spania

Taki zestaw przyda się w każdych warunkach i zapewni większy komfort snu. W jego skład wchodzą: zatyczki do uszu (nie słyszymy dochodzących zewnątrz hałasów albo chrapania wewnątrz), nadmuchiwana poduszka (zapewniająca ulgę dla karku), opaska na oczy (pozwala na spanie przy zapalonym świetle albo w dzień).

Jeśli mamy zamiar biwakować na zagranicznych campingach np. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA czy we Włoszech, to z pewnością przyda się podróżny adapter. Jest to uniwersalny adapter z uziemieniem, który można używać do urządzeń z dwu- i trójbiegunowymi wtyczkami.

Duży wybór akcesoriów biwakowych można znaleźć tu: http://www.redcoon.pl/c07110000-Outdoor-i-camping.

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony