Diagnostyka sportowa  Email

Czy o jak najlepsze wyniki można rywalizować wyłącznie na boisku lub podczas maratonów? Nie tylko. Liczą się także dobre wyniki badań i stan zdrowia, który pozwala na uprawianie sportu w sposób odpowiedzialny i efektywny, a przede wszystkim na miarę naszych możliwości. Michał Bąkiewicz i Przemek Iwańczyk podjęli wyzwanie i pod okiem ekspertów Grupy LUX MED stanęli do „zdrowej rywalizacji”, bo każdy z nas powinien znać granice swoich możliwości bez względu na fakt, czy uprawia sport zawodowo czy amatorsko.

zdrowa_rywalizacjaZdrowa rywalizacja

Zdrowy i aktywny styl życia to nie tylko zbilansowana, urozmaicona dieta czy systematyczne ćwiczenia. To także odpowiednia profilaktyka i diagnostyka zdrowotna. Właściwe przygotowanie do wysiłku fizycznego jest istotne z uwagi na bezpieczne uprawianie ulubionego sportu, a przede wszystkim odpowiedzialność za swoje zdrowie.

„Każdy, kto zaczyna przygodę ze sportem powinien zadbać o stałą kontrolę możliwości swojego organizmu. Sport trzeba uprawiać mądrze, ponieważ zmniejszamy wtedy ryzyko problemów w przyszłości.” – mówi Michał Bąkiewicz, siatkarz i olimpijczyk. „Czas poświęcony na kompleksowe badania na pewno nie jest stracony. Jako zawodowy sportowiec zwracam na to szczególną uwagę”.

Należy pamiętać, że przygotowanie do uprawiania aktywności fizycznej nie kończy się na dobrych chęciach i motywacji czy zakupie profesjonalnego stroju i odpowiedniego sprzętu. Równie istotnymi elementami są dobra kondycja fizyczna i stan zdrowia, które umożliwią nam czerpanie przyjemności z uprawiania ulubionej dyscypliny. Bywa, że niektórzy podejmując wysiłek fizyczny po jakimś czasie z niego rezygnują z uwagi na pojawiające się dolegliwości np. przeciążenia stawów czy ból w klatce piersiowej. Tymczasem, dzięki właściwej profilaktyce i stałej kontroli swojego ciała, można zmniejszyć ryzyko urazów wykluczających dalszą aktywność fizyczną.

„Teraz już wiem jak istotna jest kontrola i pełna diagnostyka sportowa. Sport to moja ogromna pasja – jako dziennikarz sportowy żyję nim w pracy i w domu. Takie dni, jak ten, spędzony na kompleksowych badaniach, przypominają mi o tym, że warto się zatrzymać, wygospodarować czas i zrobić pełny «przegląd». Wiem, na co mnie stać i mogę biegać dalej, a dzięki systematycznym treningom wzmacniam swoją kondycję każdego dnia” – mówi Przemysław Iwańczyk, dziennikarz sportowy, pasjonat sportu.

Diagnostyka kardiologiczna i funkcjonalna dla aktywnych

Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na naszą kondycję, ale i na samopoczucie. Zanim jednak przystąpimy do systematycznych treningów powinniśmy wiedzieć, jakie są możliwości wydolnościowe naszego organizmu, a zwłaszcza pracy naszego serca czy poszczególnych grup mięśniowych. Kompleksowa diagnostyka pozwala skutecznie ocenić ryzyko zaburzeń i potencjalnych urazów związanych z uprawianiem wybranej dyscypliny.

„Badania kardiologiczne pozwalają określić możliwość wystąpienia najczęstszych schorzeń układu krążenia, w tym groźnych zaburzeń rytmu serca, odpowiedzialnych za nagłe zatrzymanie krążenia podczas nasilonego wysiłku fizycznego” – mówi lek. med. Beata Przybycień-Łyszczyk, specjalista chorób wewnętrznych LUX MED.

Z kolei dzięki diagnostyce funkcjonalnej możemy np. przeprowadzić analizę chodu, biegu
i równowagi. Są one zalecane zarówno sportowcom zawodowym, olimpijczykom przygotowującym się do zawodów, jak też po prostu wszystkim tym, którzy cenią swoje zdrowie, chcą bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną i zadbać przy tym o właściwą profilaktykę.

„Kompleksowa diagnostyka funkcjonalna jest niezwykle cennym elementem planu treningowego niezależnie od tego, czy sport jest zawodem, pasją czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną” – mówi mgr Magdalena Syrek, fizjoterapeuta, specjalista diagnostyki funkcjonalnej ze szpitala Grupy LUX MED, Carolina Medical Center. „Każdy, kto chce poznać ograniczenia i możliwości swojego organizmu, wychwycić dysfunkcje i dostosować trening do indywidualnych predyspozycji powinien zadbać
o odpowiednie przygotowanie i diagnostykę w tym zakresie” –
dodaje Magdalena Syrek.

Współczesny sport, charakteryzujący się dużymi obciążeniami treningowymi, wymaga wysokiej klasy zabezpieczenia medycznego na każdym etapie planu treningowego czy szkoleniowego. Grupa LUX MED w 2014 r. została Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie wspierać polską kadrę olimpijską dostarczając opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. Świadome i pełne przygotowanie organizmu do treningów, zarówno sportowców zawodowych, jak i amatorów pozwoli zmniejszyć ryzyko przeciążeń wydolnościowych, urazów czy przewlekłych kontuzji i czerpać pełną satysfakcję
z aktywności fizycznej każdego dnia.

Więcej o programach dla osób uprawiających sport na http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/oferta/programy-profilaktyczne/programy-dla-osob-uprawiajacych-sport.html

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony