Cervesario – o piwie wie wszystko

Ile jest gatunków piwa? W jakim szkle podaje się lagery, a w jakim portery? Jaka potrawa najlepiej komponuje się z piwem pszenicznym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o piwie zna cervesario, czyli piwny ekspert, przez wielu uznawany za najlepszy zawód świata. W połowie kwietnia br. do tego elitarnego grona dołączyło dziewięciu znawców piwnego świata z Tyskich Browarów Książęcych.

20 kwietnia był dla dziewięciorga piwnych ekspertów z Tyskich Browarów Książęcych dniem szczególnym. Po zdaniu egzaminu z wiedzy o piwie i piwnej kulturze, dołączyli oni do grona ekspertów i degustatorów złotego trunku, znanych jako cervesario. Tworzy je 19 osób związanych na stałe zarówno z tyskim browarem, jak i LECH Browary Wielkopolski.

cervesario

- Wino ma swoich sommelierów, kawa – baristów. To oni rozpalają zmysły miłośników tych trunków. Dla fanów piwa zaś to właśnie cervesario jest zawodem marzeń. Zdecydowaliśmy się powołać do życia tę profesję w dowód uznania dla bogatego świata piwa – mówi Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej. – Z racji swojej różnorodności i tysiącletniej historii zasługuje ono na eksperta, który będzie umiał ciekawie i profesjonalnie o nim opowiadać, zarażając przy tym pasją gości naszych browarów.

Kwietniowy egzamin zawodowy poprzedził 3-miesięczny kurs z wiedzy i piwnej sensoryki. Jego zwieńczeniem była prezentacja przed Komisją złożoną z przedstawicieli Browaru oraz sesja pytań i odpowiedzi. Wśród świeżo upieczonych cervesario w Tychach są cztery panie i pięciu panów, w przeciwieństwie do poznańskiego browaru, gdzie ta grupa zdominowana jest przez płeć piękną. Zanim zostali cervesario, byli przewodnikami, prawnikami czy historykami z wykształcenia albo z zamiłowania. Łączy ich pochodzenie i piwna pasja, a także ogromna wiedza i doświadczenie. To sprawia, że prowadzone przez nich warsztaty to prawdziwa uczta dla zmysłów i umysłu.

Dzięki pracy cervesario goście browarów Kompanii Piwowarskiej poznają sztukę nalewania i serwowania piwa, dobru szkła, łączenia piwa z potrawami. Szkolenia to także solidna porcja wiedzy na temat piwnych stylów i smaków, ale przede wszystkim dobra zabawa i sposób na niebanalne spędzenie wolnego czasu.

- Całe moje życie kręci się wokół piwa, dlatego nie wyobrażam sobie lepszego zawodu. Cieszę się, że moja praca spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Bycie piwnym ekspertem w tak szlachetnym, zabytkowym obiekcie jak Tyskie Browary Książęce to prawdziwa przyjemność i nobilitacja – mówi Wojciech Kantor, cervesario z Tychów.

Na nazwę cervesario składają się słowa cervesarius, po łacinie piwowar, i impresario, czyli ten, kto nie tylko ma wiedzę, ale również potrafi ciekawie opowiadać, niczym impresario o muzyce. Usługa ta wystartowała na początku 2014 r. w Poznaniu z inicjatywy Kompanii Piwowarskiej i jest nowością w skali Polski.

Więcej informacji o cervesario można znaleźć na stronie: http://zwiedzaniebrowaru.pl.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony